Geometry and Topology Seminar

Showing all archived events in this series.

Monday 7th June 16:00-17:00
Online

Markoff Numbers and geodesic lengths

Greg McShane (Institut Fourier)


Monday 24th May 16:00-17:00
Online

Taut foliations, Dehn surgery, and Braid Positivity

Siddhi Krishna (Georgia Tech)


Monday 17th May 16:00-17:00
Online

The topology at infinity of an arithmetic group

Andrew Putman (University of Notre Dame)


Monday 10th May 16:00-17:00
Online

Invariants of generic normal surface singularities

Andras Nemethi (MTA Rényi Institute of Mathematics)


Monday 29th March 16:00-17:00
Online

The horoboundary of the Teichmüller metric

Aitor Azemar (University of Glasgow)


Monday 22nd March 16:00-17:00
Online

Ribbon surfaces for alternating 3-braid closures

Vitalijs Brejevs (University of Glasgow)


Monday 15th March 16:00-17:00
Online

Markoff Numbers and geodesic lengths

Greg McShane (Institut Fourier)


Monday 8th March 16:00-17:00
Online

Homology of configuration spaces: application to quantum topology

Jules Martel (Max Planck Institute, Bonn)


Monday 1st March 16:00-17:00
Online

CANCELLED: Taut foliations and Dehn surgery along positive braid knots.

Siddhi Krishna (Georgia Tech)


Monday 22nd February 16:00-17:00
Online

Twisted homology operations

Calista Bernard (Stanford University & University of Copenhagen)


Monday 15th February 16:00-17:00
Online

K(1)-local symplectic (co-)bordism

Jan Holz (Ruhr-University Bochum)


Monday 8th February 16:00-17:00
Online

Symplectic annular Khovanov homology

Cheuk Yu Mak (University of Edinburgh)


Monday 1st February 16:00-17:00
Online

Homological stability for the Temperley-Lieb algebras

Rachael Boyd (Max Planck Institute, Bonn)


Monday 25th January 16:00-17:00
Online

Knotted Surfaces in 4-manifolds and Distances Between Them

Oliver Singh (Durham University)


Monday 18th January 16:00-17:00
Online

Actions of Homeo and Diffeo groups on manifolds

Lei Chen (Caltech)


Monday 11th January 16:00-17:00
Online

Loday Construction Calculations and Stability

Ayelet Lindenstrauss (Indiana University)


Monday 14th December, 2020 16:00-17:00
Online

Knotoids and knotted proteins

Agnese Barbiensi (University of Oxford)


Monday 7th December, 2020 16:00-17:00
Online

End periodic homeomorphisms and volumes of mapping tori

Marissa Kawehi Loving (Georgia Tech)


Monday 30th November, 2020 16:00-17:00
Online

Alternating links, rational balls, and tilings.

Brendan Owens (University of Glasgow)


Monday 23rd November, 2020 16:00-17:00
Online

Geometric finiteness and Veech group extensions of surfaces groups

Spencer Dowdall (Vanderbilt University)


Monday 16th November, 2020 16:00-17:00
Online

Surgeries on torus knots, rational balls, and cabling

Kyle Larson (Georgia Tech)


Monday 9th November, 2020 16:00-17:00
Online

Coloured Jones and Alexander polynomials unified through Lagrangian intersections in configuration spaces

Cristina Ana Maria Anghel (University of Oxford)


Monday 2nd November, 2020 16:00-17:00
Online

Knot invariants from homotopy theory

Danica Kosanovic (Paris XIII)


Monday 26th October, 2020 16:00-17:00
Online

Contraction algebras, plumbings and flops

Michael Wemyss (University of Glasgow)


Monday 19th October, 2020 16:00-17:00
Online

The mapping class group of connect sums of S^2 x S^1

Tara Brendle (University of Glasgow)


Monday 12th October, 2020 16:00-17:00
Online

The Saito determinant for Coxeter discriminant strata

Misha Feigin (University of Glasgow)


Monday 5th October, 2020 16:00-17:00
Online

Teichmuller spaces are hyperbolic, well, statistically

Vaibhav Gadre (University of Glasgow)


Monday 8th June, 2020 16:00-17:00
Maths 311B

TBA

Agnese Barbensi (Oxford University)


Monday 1st June, 2020 16:00-17:00
Maths 311B

TBC

Cristina Anghel (Oxford University)


Monday 18th May, 2020 16:00-17:00
Maths 311B

TBC

Ivan Smith (University of Cambridge)


Monday 27th April, 2020 14:30-16:00
Zoom

Fun and games with the Steenrod algebra (OATS)

Andy Baker (University of Glasgow)


Monday 20th April, 2020 17:00-17:30
Zoom

Cornered Floer homology

Robert Lipshitz (University of Oregon)


Monday 23rd March, 2020 16:00-17:00
Maths 311B

Cancelled seminar

Not Martin Palmer (Not the Romanian Academy in Bucharest)


Monday 16th March, 2020 16:00-17:00
Maths 311B

CANCELLED: How (not) to draw the Rauzy gasket.

Not Vaibhav Gadre (University of Glasgow)


Monday 9th March, 2020 16:00-17:00
Maths 311B

CANCELLED SEMINAR

Taylor McAdam (University of California, San Diego)


Monday 2nd March, 2020 16:00-17:00
Maths 311B

The Grothendieck-Witt theory of quadratic functors

Emanuele Dotto (University of Warwick)


Monday 24th February, 2020 16:00-17:00
Maths 311B

No seminar -- Strike


Monday 17th February, 2020 16:00-17:00
Maths 311B

A symplectic topologist trying to understand algebraic K-theory

Yanki Lekili (King's College London)


Monday 10th February, 2020 16:00-17:00
Maths 311B

Counting square-tiled surfaces with prescribed real and imaginary foliations

Francisco Arana Herrera (Stanford University)


Monday 3rd February, 2020 16:00-17:00
Maths 311B

Recognizing Topological Polynomials by Lifting Trees

Jim Belk (University of St Andrews)


Monday 27th January, 2020 16:00-17:00
Maths 311B

Ranks of cubic surfaces

Anna Seigal (Oxford University)


Monday 20th January, 2020 16:00-17:00
Maths 311B

From curves to currents

Didac Martinez-Granado (Indiana University)


Monday 13th January, 2020 16:00-17:00
Maths 311B

Light bulbs in 4-manifolds

Maggie Miller (Princeton University)


Monday 9th December, 2019 16:00-17:00
Maths 311B

Spectral order of contact 3-manifolds

Jeremy Van Horn-Morris (University of Arkansas)


Monday 2nd December, 2019 16:00-17:00
Maths 311B

Cancelled seminar

Ivan Smith (University of Cambridge)


Tuesday 26th November, 2019 14:00-15:00
Maths 311B

The non-commutative geometry of defects

John Barrett (University of Nottingham)


Monday 25th November, 2019 16:00-17:00
Maths 311B

Obstructing isotopies between surfaces in four manifolds

Hannah Schwarz (MPI Bonn)


Monday 18th November, 2019 16:00-17:00
Maths 311B

Constructing linear representations for families of groups

Arthur Soulié (University of Cambridge)


Monday 11th November, 2019 16:00-17:00
Maths 311B

TBC

Milena Herig (University of Edinburgh)


Monday 4th November, 2019 16:00-17:00
Maths 311B

Topological quantum field theories for cospan cobordisms

Fiona Torzewska (University of Leeds)


Monday 28th October, 2019 16:00-17:00
Maths 311B

Stratified homotopy theory

Clark Barwick (University of Edinburgh)


Monday 21st October, 2019 16:00-17:00
Maths 311B

The Steinberg module and level structures for surfaces with marked points

Tara Brendle (University of Glasgow)


Monday 14th October, 2019 16:00-17:00
Maths 311B

Symplectic rational homology balls and antiflips

Jonny Evans (University of Lancaster)


Monday 7th October, 2019 16:00-17:00
Maths 311B

Proper equivariant stable homotopy theory and geometric group theory

Irakli Patchkoria (Aberdeen)


Friday 4th October, 2019 13:00-14:00
Maths 311B

Ozsvath-Szabo’s bordered invariant and three strand pretzel knots.

Daniel Waite (University of Glasgow)


Monday 23rd September, 2019 16:00-17:00
Maths 311B

The topological 4-genus of satellite knots.

Juanita Pinzón-Caicedo (University of Notre Dame - MPI)


Monday 10th June, 2019 16:00-17:00
Maths 311B

Tropical surgeries in moduli theory and applications

Dhruv Ranganathan (Cambridge)


Monday 3rd June, 2019 16:00-17:00
Maths 311B

(Un)distorted stabilisers in the handlebody group

Sebastian Hensel (Munich)


Monday 13th May, 2019 16:00-17:00
Maths 311B

Projective twists and the Hopf correspondence

Brunella Torricelli (Cambridge)


Monday 15th April, 2019 16:00-17:00
Maths 311B

Decision problems for symmetric Thompson's groups

Julio Aroca (Madrid)


Monday 1st April, 2019 16:00-17:00
Maths 311B

Quantitative recurrence and hyperbolicity for the Teichmüller flow.

Ian Frankel (Toronto)


Monday 18th March, 2019 16:00-17:00
Maths 311B

Relationships between Heegaard Floer homologies (and quivers)

Thomas Hockenhull (Glasgow)


Monday 11th March, 2019 16:00-17:00
Maths 311B

Lengths spectrum of mapping class groups.

Erwan Lanneau (Grenoble)


Monday 11th March, 2019 15:00-16:00
Maths 311B

TBA

Alexander Kuznetsov (Steklov)


Monday 4th March, 2019 16:00-17:00
Maths 311B

Torus knots and rational homology balls

Ana Lecuona (Glasgow)


Monday 25th February, 2019 16:00-17:00
Maths 311B

Log Geometry and the Joy of Desingularisation.

Navid Nabijou (Glasgow)


Monday 18th February, 2019 16:00-17:00
Maths 311B

Counting covers and subgroup growth

Bram Petri (Bonn)


Monday 18th February, 2019 15:00-16:00
Maths 311B

Curve graphs for infinite-type surfaces

Federica Fanoni (CNRS)


Monday 11th February, 2019 16:00-17:00
Maths 311B

The conjugacy problem for mapping class groups

Mark Bell (Independent)


Monday 11th February, 2019 15:00-16:00
Maths 311B

Normal generators for mapping class groups are abundant

Justin Lanier (Georgia Tech )


Monday 4th February, 2019 16:00-17:00
Maths 311B

Open-closed duality is mirror to the double suspension

Michel van-Garrel (Warwick)


Monday 21st January, 2019 16:00-17:00
Maths 311B

Threefold Calabi-Yau pairs

Anne-Sophie Kaloghiros (Brunel)


Monday 14th January, 2019 16:00-17:00
Maths 311B

Dimension of bad sets for non-uniform Fuchsian lattices

Luca Marchese (Paris 13)


Monday 26th November, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

On slice-torus invariants and applications.

Carlo Collari (Firenze)


Monday 19th November, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

A new phenomenon in Teichmuller dynamics

John Smillie (Warwick)


Monday 19th November, 2018 15:00-16:00
Maths 311B

Finite covers of surfaces and simple closed curves

Justin Malestein (Oklokoma)


Monday 12th November, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

The topology of aperiodic order

Jamie Walton (Glasgow)


Monday 5th November, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

Hyperbolic surfaces in Minkowski 3-space

Peter Smillie (CalTech)


Monday 29th October, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

Birational geometry of symplectic quotient singularities

Alastair Craw (Bath)


Monday 29th October, 2018 15:00-16:00
Maths 311B

Mapping class groups, covers, and braids

Alan Mcleay (Luxembourg)


Monday 22nd October, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

Rational cobordisms and integral homology

Paolo Aceto (MPIM)


Monday 15th October, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

Concordance bounds on the Thurston norm

Daniele Celoria (Oxford)


Monday 8th October, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

Ubiquity of ratio optimisers

Luke Jeffreys (Glasgow)


Monday 1st October, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

Local maxima of the systole function

Maxime Fortier-Bourque (Glasgow)


Monday 17th September, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

The universal deformation space of hypertoric variety and its applications

Takahiro Nagaoka (Kyoto)


Monday 18th June, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

Operads for ring theorists

James Zhang (University of Washington)


Thursday 14th June, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

Group actions on homology 3-spheres

Ian Hambleton (McMaster University)


Monday 14th May, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

Presenting vertex-transitive graphs like groups

Alex Wendland (Warwick)


Monday 30th April, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

The cohomology of hyperkahler quotients.

Thomas Nevins (UIUC)


Thursday 26th April, 2018 15:00-16:00
Maths 311B

An introduction to veering triangulations

Saul Schleimer (Warwick)


Monday 12th March, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

A geometric approach to Artin groups

Ruth Charney (Brandeis)


Monday 12th March, 2018 15:00-16:00
Maths 311B

On the quasi-isometry and commensurability classification of low height constructible groups

Nicholas Touikan (Stevens Institute of Technology)


Monday 5th March, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

Rauzy–Veech groups of flat surfaces

Rodolfo Gutierrez (Paris)


Monday 19th February, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

Intersection of almost complex manifolds and pseudoholomorphic maps

Weiyi Zhang (Warwick)


Monday 12th February, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

Word-hyperbolic surface bundles

Christopher Leininger (Illinois)


Monday 5th February, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

SU(2)-cyclic surgeries and the pillowcase

Steven Sivek (Imperial)


Monday 29th January, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

Is the K(1)-local stable homotopy category rigid?

Jocelyne Ishak (Kent)


Monday 22nd January, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

Filtering the Heegaard Floer contact invariant

Gordana Matic (Georgia)


Monday 15th January, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

Lawrence representations of braid groups: a self-distributive approach

Victoria Lebed (Dublin)


Thursday 30th November, 2017 16:00-17:00
Maths 116

Floer homology, group orders, and taut foliations of hyperbolic 3-manifolds

Nathan Dunfield (Illinois)


Monday 27th November, 2017 16:00-17:00
Maths 311B

Surface homeomorphisms and their lifts by covering maps

Mehdi Yazdi (Oxford)


Monday 20th November, 2017 16:00-17:00
Maths 311B

Noncrossing partitions and thick subcategories

Sira Gratz (Glasgow)


Monday 13th November, 2017 16:00-17:00
Maths 311B

Automorphisms of complex surfaces.

Konstantin Shramov (HSE)


Monday 13th November, 2017 15:00-16:00
Maths 311B

Word measures on unitary groups

Michael Magee (Durham)


Monday 6th November, 2017 16:00-17:00
Maths 311B

Morava E-theory of finite general linear groups.

Neil Strickland (Sheffield)


Monday 30th October, 2017 16:00-17:00
Maths 311B

Ranks of elliptic curves

Vladimir Dokchitser (Kings College)


Monday 23rd October, 2017 16:00-17:00
Maths 311B

Searching for slice alternating knots.

Brendan Owens (Glasgow)


Monday 9th October, 2017 16:00-17:00
Maths 311 B

Complex 3-folds as degeneracy loci of 3 x 3 matrices

Gavin Brown (Warwick)


Monday 2nd October, 2017 16:00-17:00
Maths 311 B

Two-variable hypersurface singularities and symplectic mapping class groups

Ailsa Keating (Cambridge)


Monday 18th September, 2017 16:00-17:00
Maths 311 B

Colouring curves on surfaces

Joshua Greene (Boston College)


Tuesday 30th May, 2017 15:00-16:00
Maths Seminar Room

Shifted Poisson structure and elliptic deformation

Zheng Hua (Hong Kong)


Monday 8th May, 2017 16:00-17:00
Maths 204

TBA

Brent Pym (Edinburgh)


Monday 8th May, 2017 16:00-17:00
Maths 204

Elliptic singularities on log symplectic manifolds

Brent Pym (Edinburgh)


Monday 20th March, 2017 16:00-17:00
Maths 204

Thurston eigenvalues for unbounded postcritically finite rational maps

Holly Krieger (Cambridge)


Monday 20th March, 2017 15:00-16:00
Maths 204

Cobounded foliations are a path connected subset of PMF.

Jon Chaika (Utah)


Monday 13th March, 2017 16:00-17:00
Maths 204

Annular Khovanov-Lee homology, Braids, and Cobordisms

Elisenda Grigsby (Boston College)


Monday 6th March, 2017 16:00-17:00
Maths 204

Dehn surgery and rational balls.

Marco Golla (Uppsala)


Monday 27th February, 2017 16:00-17:00
Maths 204

Riley's Conjecture and cyclic branched covers of 2-bridge knots

Cameron Gordon (Austin)


Monday 20th February, 2017 16:00-17:00
Maths 204

The topological numerical polynomial ring

Nick Kuhn (University of Virginia)


Monday 20th February, 2017 15:00-16:00
Maths 204

Representations of groups in the homology of 3-manifolds, and applications

Alex Bartel (Warwick)


Monday 13th February, 2017 16:00-17:00
Maths 204

The signature mod 8 of surface bundles

Andrew Ranicki (Edinburgh)


Monday 13th February, 2017 15:00-16:00
Maths 204

Morse theory, concordance and regular homotopy

Marceij Borodzik (Warsaw)


Monday 23rd January, 2017 16:00-17:00
Maths 204

Square-tiled surfaces

Elise Goujard (Paris-Sud)


Monday 23rd January, 2017 15:00-16:00
Maths 204

TBA

Liam Watson (Glasgow/Sherbrooke)


Monday 9th January, 2017 16:00-17:00
Maths 204

Random walks on weakly hyperbolic groups

Joseph Maher (CUNY )


Monday 9th January, 2017 15:00-16:00
Maths 204

Finitely-presented universal mapping class groups

Javier Aramayona (Madrid)


Monday 12th December, 2016 16:00-17:00
Maths 204

The derived period map

Julian Holstein (Lancaster)


Monday 12th December, 2016 15:00-16:00
Maths 204

Algebraic and topological properties of big mapping class groups

Priyam Patel (Univ. of California (Santa Barbara))


Monday 5th December, 2016 16:00-17:00
Maths 204

Tilings, limits and shape.

John Hunton (Durham)


Monday 28th November, 2016 16:00-17:00
Maths 204

Characterizing slopes for torus knots.

Duncan McCoy (Austin)


Monday 21st November, 2016 16:00-17:00
Maths 204

Incorporating genus into the Heegaard Floer differential

Jeremy Van Horn-Morris (University of Arkansas.)


Monday 14th November, 2016 16:00-17:00
Maths 204

Calculating the homology of Coxeter groups

Rachael Boyd (Aberdeen)


Monday 7th November, 2016 16:00-17:00
Maths 204

Basmajian type inequalities for maximal representations.

Beatrice Pozzetti (Warwick)


Monday 31st October, 2016 16:00-17:00
Maths 204

A 4-dimensional topological field theory.

David Jordan (Edinburgh)


Monday 31st October, 2016 15:00-16:00
Maths 204

Strongly Invertible Knots and Sutured Khovanov Homology

Michael Snape (University of Glasgow)


Monday 24th October, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Correction terms in Heegaard Floer homology and the non-orientable slice genus.

Marco Marengon (Imperial)


Monday 10th October, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Topological field theory aspects of the Ising model

Constantin Teleman (Oxford)


Monday 3rd October, 2016 16:00-17:00
Maths 522

On dynamical Lagrange and Markov spectra.

Carlos Matheus (Paris 13)


Wednesday 28th September, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Arc, disc, and sphere complexes do not admit CAT(0) metrics.

Richard Webb (Cambridge)


Wednesday 28th September, 2016 15:00-16:00
Maths 522

On the Thom conjecture in CP^3

Saso Strle (University of Ljubljani)


Wednesday 22nd June, 2016 16:30-17:30
Maths 522

Modular representation theory and hypertoric varieties

Tom Braden (University of Massachusetts, Amherst)


Wednesday 22nd June, 2016 15:30-16:30
Maths 522

On (pp-)almost direct products and residual properties of pure braid groups of surfaces.

Paolo Bellingeri (University of Caen)


Wednesday 15th June, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Satellite operators and piecewise-linear concordance

Adam Levine (Princeton)


Monday 6th June, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Bordered Floer homology via immersed curves

Liam Watson (Glasgow)


Wednesday 1st June, 2016 16:00-17:00
Maths 522

On the cubical geometry of the Higman group

Alexandre Martin (University of Vienna)


Monday 21st March, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Veering Dehn Surgery

Saul Schleimer (Warwick)


Monday 14th March, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Bordered Floer homology via immersed curves

Jonathan Hanselman (University of Texas at Austin)


Monday 7th March, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Pseudo-Anosov actions on the complex of curves

Vaibhav Gadre (Glasgow)


Monday 29th February, 2016 16:00-17:00
Maths 522

On the symmetric squares of projective spaces

Yumi Boote (Manchester)


Monday 22nd February, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Quantization of Moduli Spaces and Quantum Chern-Simons Theory

Jørgen Andersen (QGM/Århus)


Wednesday 17th February, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Nef divisors and Bridgeland stability

Alastair Craw (University of Bath)


Monday 15th February, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Zero divisors and units in group algebras

Ken Brown (Glasgow University)


Wednesday 10th February, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Random walks on mapping class groups

Vaibhav Gadre (University of Glasgow)


Monday 8th February, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Milnor Invariants and the HOMFLYPT Polynomial

Jean-Baptists Meilhan (Université Grenoble)


Monday 1st February, 2016 16:00-17:00
Maths 522

L-space intervals for graph manifolds and cables

Sarah Rasmussen (Cambridge )


Monday 25th January, 2016 16:00-17:00
Maths 522

On profinite properties of knots and 3-manifolds.

Michel Boileau (Aix-Marseille Université)


Wednesday 20th January, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Taut foliations on graph manifolds

Liam Watson (University of Glasgow)


Monday 11th January, 2016 16:00-17:00
Maths 522

A homology theory for graphs

Richard Hepworth (University of Aberdeen)


Wednesday 2nd December, 2015 16:00-17:00
Maths 522

The index of the normal closure of a power of a twist in the mapping class group

Charalampos Stylianakis (University of Glasgow)


Monday 30th November, 2015 16:00-17:00
Maths 522

An application of L^2 homology to symplectic geometry

Paolo Ghiggini (Universite de Nantes)


Wednesday 25th November, 2015 16:00-17:00
Maths 522

Fusion systems in algebra and topology

Ellen Henke (University of Aberdeen)


Monday 23rd November, 2015 16:00-17:00
Maths 522

The integral cohomology rings of the symmetric square of projective spaces.

Yumi Boote (University of Manchester)


Monday 16th November, 2015 16:00-17:00
Maths 522

The smooth and topological slice genera of two-bridge knots.

Duncan McCoy (University of Glasgow)


Monday 9th November, 2015 16:00-17:00
Maths 522

Legendrian contact homology and positive isotopies

Baptiste Chantraine (Universite de Nantes)


Monday 2nd November, 2015 16:00-17:00
Maths 522

Koszul duality patterns in Floer theory

Yanki Lekili (King's College London)


Monday 26th October, 2015 16:00-17:00
Maths 522

Concordance maps in knot Floer homology

Andras Juhasz (University of Oxford)


Wednesday 21st October, 2015 16:00-17:00
Maths 522

Bend relations, valuations, and universal tropicalization

Jeffrey Giansiracusa (University of Swansea)


Monday 19th October, 2015 16:00-17:00
Maths 522

Matchbox manifolds

Alexander Clark (University of Leicester)


Monday 12th October, 2015 16:00-17:00
Maths 522

Spectral sequences from Khovanov homology

Andrew Lobb (University of Durham)


Monday 5th October, 2015 16:00-17:00
Maths 522

SU(2) character varieties and a Lagrangian-Floer theory for tangle decompositions of Knots

Paul Kirk (Indiana University Bloomington)


Monday 28th September, 2015 16:00-17:00
Maths 522

Combinatorial models for mapping class groups

Tara Brendle (University of Glasgow)


Monday 21st September, 2015 16:00-17:00
Maths 522

Filtering Lipshitz-Sarkar homotopy types

Patrick Orson (University of Durham)


Wednesday 15th July, 2015 16:00-17:00
Maths 325

On a polynomial Alexander invariant for tangles (and its categorification)

Claudius Zibrowius (University of Cambridge)


Tuesday 16th June, 2015 16:00-17:00
Maths 204

Discreteness for energies of Yang-Mills connections over four-dimensional manifolds

Paul Feehan (Rutgers University)


Wednesday 20th May, 2015 16:00-17:00
Maths 516

Involutive Heegaard Floer homology and new correction terms

Ciprian Manolescu (University of California, Los Angeles. )


Wednesday 13th May, 2015 16:00-17:00
Maths 516

Crossed Modules of Racks

Alissa Crans (MSRI)


Tuesday 12th May, 2015 17:30-18:30
3 University Gardens, Room 202

Interlace and the early art of Scotland

Mike Brennan (Trinity College Dublin)


Friday 1st May, 2015 14:30-15:30
Maths 416

Affine Deligne-Lusztig varieties and the geometry of Euclidean reflection groups

Anne Thomas (University of Glasgow)


Wednesday 29th April, 2015 16:00-17:00
Maths 516

From a question of Serre to the Quillen-Wendt conjecture

Alexander D. Rahm (National University of Ireland at Galway )


Wednesday 22nd April, 2015 16:00-17:00
Maths 516

Moving cubes around

Dale Rolfsen (University of British Columbia)


Monday 20th April, 2015 16:00-17:00
Maths 204

Generalized torsion in knot groups

Dale Rolfsen (University of British Columbia)


Monday 23rd March, 2015 16:00-17:00
Maths 204

Emergent Symmetries of Geometric PDE

Stephen Watson (Glasgow)


Friday 20th March, 2015 13:00-17:00
Maths 204

An afternoon in low-dimensions, Glasgow


Wednesday 11th March, 2015 16:00-17:00
Maths 516

Affine Deligne-Lusztig varieties and the geometry of Euclidean reflection groups

Anne Thomas (University of Glasgow)


Monday 9th March, 2015 16:00-17:00
Maths 204

Tightness and Legendrian surgery

Andy Wand (University of Nantes)


Thursday 5th March, 2015 16:00-17:00
Maths 416

Some uses of the Frobenius skew polynomial ring in prime-characteristic commutative algebra

Rodney Sharp (University of Sheffield)


Thursday 5th March, 2015 14:30-15:30
Maths 515

TBA

Diane Maclagan (University of Warwick)


Thursday 5th March, 2015 13:00-14:00
Maths 203

Degree Bounds on Homology and a Conjecture of Derksen.

Peter Symonds (University of Manchester)


Monday 2nd March, 2015 16:00-17:00
Maths 204

A non-standard complex structure on R^4 of Calabi-Eckmann type

Daniele Zuddas (Korea Institute for Advanced Study)


Monday 23rd February, 2015 16:00-17:00
Maths 204

Character varieties of knots and their reductions mod p

Luisa Paoluzzi (Universite d'Aix-Marseille)


Wednesday 18th February, 2015 16:00-17:00
Maths 516

Wise's w-cycle conjecture and homological coherence for one-relator groups

Lars Louder (University College London)


Monday 16th February, 2015 16:00-17:00
Maths 204

Seifert fibred higher knot surgery

Jim Howie (Heriot-Watt University)


Wednesday 11th February, 2015 16:00-17:00
Maths 516

Action operads and invertibility

Nick Gurski (University of Sheffield)


Monday 9th February, 2015 16:00-17:00
Maths 204

The Birman exact sequence for 3-manifolds

Jessica Banks (University of Hull)


Monday 2nd February, 2015 16:00-17:00
Maths 204

Surgeries and the Alexander polynomial

Duncan McCoy (Glasgow)


Monday 26th January, 2015 16:00-17:00
Maths 204

Mirror symmetry for Lagrangian Grassmannians (joint with K. Rietsch)

Clélia Pech (Université Lyon 1)


Monday 19th January, 2015 16:00-17:00
Maths 204

Counting resolutions of symplectic quotient singularities

Gwyn Bellamy (Glasgow)


Monday 12th January, 2015 16:00-17:00
Maths 204

Algebraic models in topology

Constanze Roitzheim (University of Kent)


Monday 8th December, 2014 16:00-17:00
Maths 326

Topological Data Analysis: Applications to Computer Vision

Vitaliy Kurlin (Durham)


Wednesday 3rd December, 2014 16:00-17:00
Maths 516

On Exotic Springer Fibres

Neil Saunders (University of Bristol)


Monday 1st December, 2014 16:00-17:00
Maths 326

Subtle Stiefel-Whitney classes

Alexander Vishik (University of Nottingham)


Wednesday 26th November, 2014 16:00-17:00
Maths 516

Simplicially controlled Algebra

Spiros Adams-Florou (University of Glasgow)


Monday 24th November, 2014 16:00-17:00
Maths 326

The complex geometry of Teichmüller spaces and symmetric domains

Stergios Antonakoudis (Cambridge)


Wednesday 19th November, 2014 16:00-17:00
Maths 516

Nielsen realisation for right-angled Artin groups

Dawid Kielak (University of Bonn)


Monday 17th November, 2014 16:00-17:00
Maths 326

Normal forms of random braids

Stephen Tawn (University of Western Sydney)


Monday 10th November, 2014 16:00-17:00
Maths 326

Subgraph counting problems

Kitty Meeks (University of Glasgow)


Monday 3rd November, 2014 16:00-17:00
Maths 326

Mod 2 instanton homology and 4-manifolds with boundary

Kim Frøyshov (Århus)


Monday 27th October, 2014 16:00-17:00
Maths 326

The Alexander Polynomial as a Reshetikhin-Turaev Invariant

Jonathan Grant (Durham University)


Wednesday 22nd October, 2014 16:30-17:30
Maths 516

Stein fillable manifolds and stably complex homotopy spheres

Diarmuid Crowley (University of Aberdeen)


Wednesday 15th October, 2014 16:00-17:00
Maths 516

Euler characteristics of Hilbert schemes of simple surface singularties

Balazs Szendroi (University of Oxford)


Monday 13th October, 2014 16:00-17:00
Maths 326

Birational automorphisms of rationally connected varieties

Constantin Shramov (Steklov Institute of Mathematics)


Wednesday 8th October, 2014 16:00-17:00
Maths 516

Representation stability and finite linear groups

Andy Putman (Rice University)


Monday 6th October, 2014 16:00-17:00
Maths 326

Statistics with a human face: surfaces, shapes and anatomy

Adrian Bowman (University of Glasgow)


Monday 29th September, 2014 16:00-17:00
Maths 326

Ergodicty of the mapping class group action on a component of the character variety

Juan Souto (Université de Rennes I)


Wednesday 24th September, 2014 16:00-17:00
Maths 516

A categorified view of the Alexander invariant.

Liam Watson (University of Glasgow)


Monday 18th August, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Homology three-spheres and surgery obstructions

Tye Lidman (University of Texas at Austin)


Thursday 5th June, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Global existence and convergence of smooth solutions to Yang-Mills gradient flow over compact four-manifolds

Paul Feehan (Rutgers)


Monday 2nd June, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Representation theory of symplectic singularities

Ben Webster (University of Virginia / Paris 7)


Wednesday 28th May, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Geometric Schur-Weyl duality

Guillaume Pouchin (University of Edinburgh)


Tuesday 27th May, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Knot Floer homologies

Andras Stipsicz (Scottish Topology Seminar) (Renyi Institute)


Tuesday 27th May, 2014 14:30-15:30
Maths 204

Hyperbolic groups, Cannon-Thurston maps, and hydra

Tim Riley (Scottish Topology Seminar) (Cornell)


Tuesday 27th May, 2014 13:15-14:15
Maths 204

Scottish Topology Seminar


Tuesday 27th May, 2014 13:15-14:15
Maths 204

Commensurability of knot complements and hidden symmetries

Michel Boileau (Scottish Topology Seminar) (Marseille)


Thursday 15th May, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Modular Representation Theory and Parity Sheaves

Carl Mautner (MPI Bonn)


Monday 12th May, 2014 16:00-17:00
Maths 204

HOMFLY-PT skein module of singular links in the three-sphere

Luis Paris (Institut de Mathematiques de Bourgogne)


Wednesday 7th May, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Lie superalgebras and categorification.

Antonio Sartori (University of York)


Monday 5th May, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Augmentation categories of Legendrian submanifolds.

Baptiste Chantraine (University of Nantes)


Wednesday 30th April, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Cohomology of arithmetic groups over function fields

Kevin Wortman (University of Utah)


Tuesday 22nd April, 2014 16:40-17:40
Maths 204

Height extensions of the Temperley--Lieb category

Shona Yu (University of Leeds)


Monday 31st March, 2014 16:00-17:00
Maths 204

How to draw a knot, and what it has to do with discrete complex analysis

Roger Fenn (University of Sussex)


Wednesday 26th March, 2014 15:30-16:30
Maths 325

Floer cohomology and Platonic Solids

Yanki Lekili (King's College London)


Tuesday 25th March, 2014 15:00-16:00
Maths 326

Cluster algebras and Teichmueller theory

Pavel Tumarkin (Durham University)


Monday 17th March, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Colored HOMFLY homology of rational tangles

Jake Rasmussen (University of Cambridge)


Monday 10th March, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Conformal Blocks, Kummer Surfaces and Quantum Representations of the Mapping Class Group

Johan Martens (University of Edinburgh)


Wednesday 5th March, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Palindromic automorphisms of free groups

Neil Fullarton (University of Glasgow)


Monday 3rd March, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Link invariants from racks

Friedrich Wagemann (University of Nantes)


Wednesday 26th February, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Congruence subgroups of braid groups

Tara Brendle (University of Glasgow)


Monday 24th February, 2014 16:00-17:00
Maths 204

The homotopy theory of Khovanov homology

Brent Everitt (University of York)


Monday 17th February, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Three-manifolds and Dedekind sums

Daniel Lines


Monday 10th February, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Embeddings of non-orientable surfaces in orientable manifolds

Saso Strle (Univerza v Ljubljani)


Monday 3rd February, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Complex structures as homotopy algebras

Joan Milles (University of Toulouse)


Monday 27th January, 2014 16:00-17:00
Maths 204

E∞ ring spectra, power operations and coactions

Andy Baker (University of Glasgow)


Monday 20th January, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Alternating knots with unknotting number one

Duncan McCoy (University of Glasgow)


Monday 13th January, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Tori in four-dimensional Milnor fibres

Ailsa Keating (Massachusetts Institute of Technology)


Monday 2nd December, 2013 16:00-17:00
Maths 204

Infinite loop spaces and positive scalar curvature

Oscar Randal-Williams (University of Cambridge)


Monday 2nd December, 2013 15:00-16:00
Maths 204

Ribbon Graph Constructions with Applications to Link Invariants

Neal Stoltzfus (Louisiana State University)


Tuesday 26th November, 2013 16:00-17:00
Maths 417

Arithmetic and congruence links

Alan Reid (University of Texas, Austin)


Monday 25th November, 2013 16:00-17:00
Maths 204

String Operations for Orbifolds

Behrang Noohi (Queen Mary University of London)


Monday 18th November, 2013 16:00-17:00
Maths 417

Moduli spaces of vertex-labelled graphs

James Griffin (University of Glasgow)


Monday 11th November, 2013 16:00-17:00
Maths 204

Quasi-isometry and commensurability for right-angled Coxeter groups

Anne Thomas (University of Glasgow)


Monday 4th November, 2013 16:00-17:00
Maths 204

Quantum cohomology via vicious and osculating walkers

Christian Korff (University of Glasgow)


Tuesday 29th October, 2013 15:00-16:00
Maths 515

Computational Approach to Riemann Surfaces

Christian Klein (University of Bourgogne)


Monday 28th October, 2013 16:00-17:00
Maths 204

Quillen equivalences of model categories and homotopy types

Pouya Adrom (University of Glasgow)


Monday 21st October, 2013 16:00-17:00
Maths 204

On the Khovanov homotopy type

Andrew Lobb (University of Durham)


Monday 14th October, 2013 16:00-17:00
Maths 204

Orderable groups and Heegaard Floer homology

Mauro Mauricio (Alfred Renyi Institute of Mathematics)


Monday 7th October, 2013 16:00-17:00
Maths 204

Topology of spaces of knots

Ryan Budney (University of Victoria)


Monday 30th September, 2013 16:00-17:00
Maths 204

Concordance invariants and quasi-alternating links

Brendan Owens (University of Glasgow)


Monday 23rd September, 2013 16:00-17:00
Maths 204

The virtual fibering theorem for 3-manifolds

Stefan Friedl (University of Cologne/University of Regensburg)


Tuesday 16th July, 2013 16:00-17:00
Mathematics 417

Around the Berge conjecture

Dr J. Greene (Boston College)


Monday 20th May, 2013 16:00-17:00
Mathematics 325

The Kaehler-Einstein Problem, Tian's $\alpha$-invariant and $\mathbb{C}_+$-actions on affine cones

Dr A. Wilson (University of Glasgow)


Monday 20th May, 2013 14:30-15:30
tba

Twisted $K$-theory and gerbes in the case of a decomposable Dixmier-Douady class

A. J. Harju (University of Helsinki )


Monday 13th May, 2013 16:00-17:00
Mathematics 325

When is a Stein structure merely symplectic?

Dr C. Wendl (University College London)


Friday 10th May, 2013 14:00-15:00
Mathematics 417

The triangulation of manifolds

Prof. F. Quinn (Virginia Polytechnic Institute and State Universit)


Tuesday 23rd April, 2013 15:00-16:00
Maths 416

Mathieu Moonshine for K3

Katrin Wendland (Universitaet Freiburg)


Monday 22nd April, 2013 16:00-17:00
Mathematics 325

T-duality and string structures

Dr P. Hekmati (University of Adelaide)


Monday 11th March, 2013 16:00-17:00
Mathematics 203

Moebius inversion in general categories

Dr A. Tonks (London Metropolitan University)


Monday 11th March, 2013 15:00-16:00
Mathematics 203

Higher homotopy structures in the spineless cactus operad

Dr I. Galvez Carillo (Universitat Politecnica de Catalunya)


Monday 4th March, 2013 16:00-17:00
Mathematics 203

That which we call a manifold ...

Dr Andrew Stacey (NTNU Trondheim)


Monday 25th February, 2013 16:00-17:00
Mathematics 203

Geometry, Topology and Analysis for locally symmetric spaces

Dr Eugenie Hunsicker (Loughborough University)


Monday 18th February, 2013 16:00-17:00
Mathematics 203

Tame subsets of spheres

Dr B. Owens (University of Glasgow)


Monday 11th February, 2013 16:00-17:00
Mathematics 203

On topological triangulated orbit categories

Dr M. Robertson (University of Western Ontario / visiting INI)


Tuesday 5th February, 2013 15:00-16:00
Maths 416

Local version of the spectral curve topological recursion

Sergey Shadrin (Universiteit van Amsterdam)


Monday 4th February, 2013 16:00-17:00
Maths 203

Oka manifolds and the Oka principle in complex geometry

Dr T. Ritter (University of Adelaide )


Monday 4th February, 2013 15:00-16:00
Mathematics 203

On Dehn surgeries between S^1xS^2 and lens spaces

Dr A. Lecuona (Université de Aix-Marseille )


Monday 21st January, 2013 16:00-17:00
Maths 203

Fixed points of p-local finite groups with a group theoretical flavor

Dr A. Gonzalez (University of Aberdeen)


Tuesday 15th January, 2013 15:00-16:00
Maths 416

Toric Gromov-Witten Theory and Integrable Hierarchies

Andrea Brini (Imperial College)


Monday 7th January, 2013 16:00-17:00
203 (nb: room change)

Modular Rigidity of E-local Spectra

Dr C. Roitzheim (University of Kent)


Monday 7th January, 2013 15:00-16:00
203 (nb: room change)

A-infinity structures on coalgebras

Prof. N. Iwase (Kyushu University)


Tuesday 4th December, 2012 15:00-16:00
Maths 325

From Frobenius structures to constant holomorphic curvature metrics

Eduard Looijenga (Universiteit Utrecht)


Monday 3rd December, 2012 16:00-17:00
417

The boundary of the arc complex

Dr S. Schleimer (University of Warwick)


Monday 26th November, 2012 15:30-16:30
417

Rigidity in equivariant stable homotopy theory

I. Patchkoria (Universität Bonn)


Tuesday 20th November, 2012 16:00-17:00
203

Morse 2-functions and trisections of 4-manifolds

Prof. R. Kirby (University of California, Berkeley)


Thursday 15th November, 2012 14:00-15:00
325

A study of the entanglement in polymer melts

Eleni Panagiotou


Monday 12th November, 2012 15:30-16:30
417

Immersions of manifolds and the Hopf invariant

Prof. P. Eccles (University of Manchester)


Monday 29th October, 2012 15:30-16:30
417

Geometry and topology of infinite-dimensional bundles and the caloron correspondence

Dr R. Vozzo (University of Glasgow)


Monday 22nd October, 2012 15:30-16:30
417

On cutting fiber surfaces along arcs, and ramifications for DNA

Dr M. Rathbun (Imperial College)


Wednesday 17th October, 2012 16:00-17:00
516

A homotopy theoretic approach to fusion systems: p-local group theory

Ran Levi (U Aberdeen)


Friday 5th October, 2012 15:00-16:00
325

Codes, arithmetic and manifolds

Prof. M. Kreck (Universitaet Bonn)


Monday 1st October, 2012 15:30-16:30
214

Bridgeland stability conditions and birational geometry of moduli spaces

Prof. A. Bayer (University of Connecticut)


Monday 17th September, 2012 16:00-17:00
214

Representation spaces and quantum invariants of graphs

Dr R. Zentner (Universitaet Koeln)


Friday 29th June, 2012 15:00-16:00
204

Chen ranks and resonance

Dan Cohen (Louisiana State University)


Monday 21st May, 2012 16:30-17:30
204

String Topology of (2n-1)-connected 4n-manifolds

Nora Seeliger (MPIM)


Monday 21st May, 2012 15:00-16:00
204

The geometry of the Batalin-Vilkovisky formalism

Alexander Quintero Velez (University of Glasgow)


Monday 14th May, 2012 15:00-16:00
204

Geometric models of matter

Bernd Schroers (Heriot-Watt)


Tuesday 8th May, 2012 15:00-16:00
416

Monoidality of exotic models

Constanze Roitzheim (University of Glasgow)


Monday 23rd April, 2012 15:00-16:00
416

Metabelian SL(n,C) representations of knot groups

Hans Boden (MPI Bonn/ McMaster)


Monday 19th March, 2012 16:30-17:30
416

Morse theory for manifolds with boundary

Maciej Borodzik (University of Warsaw)


Monday 19th March, 2012 15:00-16:00
416

The Seiberg-Witten invariant of negative definite plumbed 3-manifolds

Andras Nemethi (A. Renyi Institute of Mathematics, Budapest)


Monday 12th March, 2012 15:00-16:00
416

Constructions of generalized complex structures in dimension four

Rafael Torres (University of Oxford)


Monday 5th March, 2012 15:00-16:00
416

Orientation and duality: manifolds and chromatic homotopy theory

John Greenlees (University of Sheffield)


Monday 27th February, 2012 15:00-16:00
416

Homotopy nilpotent groups and spaces

Georg Biedermann (Universitaet Osnabrueck)


Monday 6th February, 2012 16:30-17:30
416

Symplectic structures on 4-manifolds with a free S^1-action

Stefan Friedl (Universitaet zu Koeln)


Monday 6th February, 2012 15:00-16:00
416

String topology of classifying spaces

Richard Hepworth (University of Aberdeen)


Monday 30th January, 2012 15:00-16:00
416

Window shifts and spherical (co)twists

Will Donovan (University of Edinburgh)


Monday 23rd January, 2012 15:00-16:00
416

Roots of the Alexander polynomial and Hoste's conjecture

Alexander Stoimenow (Keimyung University)


Monday 16th January, 2012 15:00-16:00
416

Cohomology of the hyperelliptic Torelli group

Tara Brendle (University of Glasgow)


Monday 9th January, 2012 15:00-16:00
416

Moduli Spaces, Stability and Fourier-Mukai transforms

Ciaran Meachan (University of Edinburgh)


Monday 5th December, 2011 15:00-16:00
416

Homotopy theory for generalised algebraic operads and their algebras

Roald Koudenburg (University of Sheffield)


Monday 28th November, 2011 16:00-17:00
204

The shape of an attractor

John Hunton (University of Leicester)


Monday 21st November, 2011 15:00-16:00
416

On the equivariant K-theory of toric varieties

Gareth Williams (Open University)


Monday 14th November, 2011 15:00-16:00
416

Spaces with Noetherian cohomology

Alain Jeanneret (Universitaet Bern)


Monday 7th November, 2011 15:00-16:00
416

Several Sorts of Shuffles

Martin Crossley (University of Swansea)


Monday 31st October, 2011 15:00-16:00
416

Residue theory and Gysin maps

Harry Ullman (University of Sheffield)


Monday 24th October, 2011 15:00-16:00
416

Stable moduli spaces of high-dimensional manifolds

Oscar Randal-Williams (Universitet Copenhagen)


Monday 17th October, 2011 15:00-16:00
416

Heegaard Floer homology of broken fibrations

Yanki Lekili (University of Cambridge)


Monday 10th October, 2011 16:00-17:00
204

Noncommutative toric geometry

Alastair Craw (University of Glasgow)


Monday 3rd October, 2011 16:00-17:00
204

T-duality via bundle gerbes

Raymond Vozzo (University of Adelaide)


Monday 26th September, 2011 16:00-17:00
204

Motivic Donaldson-Thomas invariants

Sergey Mozgovoy (University of Oxford)


Monday 23rd May, 2011 16:00-17:00
204

Embedding Seifert manifolds in the 4-sphere

Andrew Donald (University of Glasgow)


Monday 18th April, 2011 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Homotopy 4-spheres and surgery on 2-tori

Daniel Nash (Renyi Institute)


Monday 4th April, 2011 16:00-17:00
204

The homotopy theory of vortex equations

Markus Szymik (Universitaet Duesseldorf)


Monday 28th March, 2011 16:00-17:00
204

Commuting tuples in reductive groups and maximal compact subgroups.

Juan Souto (University of Michigan)


Monday 21st March, 2011 16:00-17:00
204

A classical construction for simplicial sets revisited

Danny Stevenson (University of Glasgow)


Monday 14th March, 2011 16:00-17:00
204

Mori Dream Spaces as Fine Moduli

Dorothy Winn (University of Glasgow)


Monday 7th March, 2011 16:00-17:00
204

Integer-valued Operators

Francis Clarke (University of Swansea)


Monday 28th February, 2011 16:00-17:00
204

Equivariant K-homology for hyperbolic reflection groups

Ruben Sanchez Garcia (University of Southampton)


Monday 21st February, 2011 16:00-17:00
204

Transversal Homotopy of Spheres and the Tangle Hypothesis

Jon Woolf (University of Liverpool)


Monday 14th February, 2011 16:00-17:00
204

Orthogonal Calculus and Model Categories

David Barnes (University of Sheffield)


Monday 7th February, 2011 16:00-17:00
204

Stein fillable Seifert fibered 3-manifolds

Ana Lecuona (ENS Lyon)


Monday 31st January, 2011 16:00-17:00
204

Cohomology of moduli stacks of vector bundles on algebraic curves and Frobenius morphisms

Frank Neumann (University of Leicester)


Monday 24th January, 2011 16:00-17:00
204

Concordance of links

Saso Strle (Univerza v Ljubljani)


Monday 17th January, 2011 16:00-17:00
204

Links Concordant to the Hopf Link

Mark Powell (University of Edinburgh)


Monday 10th January, 2011 16:00-17:00
204

Topological applications of 2-dimensional homological algebra

Teimuraz Pirashvili (University of Leicester)


Monday 6th December, 2010 16:00-17:00
204

Determinants, K-theory, and derived categories

Fernando Muro (Universidad de Sevilla)


Monday 29th November, 2010 16:00-17:00
204

Lie Hopf algebras and splittings of suspension spaces

Jelena Grbic (University of Manchester)


Monday 22nd November, 2010 16:00-17:00
204

Cellular resolutions of noncommutative toric algebras from superpotentials

Alexander Quintero Velez (University of Glasgow)


Monday 15th November, 2010 16:00-17:00
204

A short proof of the Goettsche conjecture

Martijn Kool (Imperial College London)


Monday 8th November, 2010 16:00-17:00
204

Central cohomology operations and K-theory

Sarah Whitehouse (University of Sheffield)


Monday 1st November, 2010 16:00-17:00
204

Stacky Quiver Representations

Tarig Abdel Gadir (University of Glasgow)


Monday 25th October, 2010 16:00-17:00
204

Pontryagin classes of fiber bundles with fiber R^n

Michael Weiss (University of Aberdeen)


Monday 18th October, 2010 16:00-17:00
204

Invariant generalized complex structures on Lie groups

Liana David ( I.M.A.R. Bucharest)


Monday 11th October, 2010 16:00-17:00
204

Some cobordism groups in low-dimensional topology.

Brendan Owens (University of Glasgow)


Monday 4th October, 2010 16:00-17:00
204

Configuration spaces of graphs

Liz Hanbury (University of Durham)


Monday 27th September, 2010 16:00-17:00
204

Complete Intersections of Quadrics

Nicolas Addington (Imperial College London)


Monday 20th September, 2010 16:00-17:00
204

The Gromov-Lawson-Rosenberg conjecture for some finite groups

Arjun Malhotra (University of Sheffield)


Monday 24th May, 2010 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Symmetric homology for surfaces

Tara Brendle (University of Glasgow)


Monday 17th May, 2010 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Nil groups in algebraic K-theory

Jim Davis (Indiana University)


Monday 10th May, 2010 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Order-preserving chain maps between simplexes

Richard Steiner (University of Glasgow)


Tuesday 4th May, 2010 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Old and new perspectives on Hilbert functions

Greg Smith (Queen's University, Ontario/KTH)


Monday 26th April, 2010 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Hochschild cohomology of A-infinity algebras

Constanze Roitzheim (University of Glasgow)


Monday 19th April, 2010 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Diffeomorphism groups of 3-dim handlebodies and Batalin-Vilkovisky graph homology

Jeffrey Giansiracusa (University of Oxford)


Monday 22nd March, 2010 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

All 2-dimensional links in 4-space live inside a universal 3-dimensional polyhedron.

Vitaliy Kurlin (Durham University)


Monday 15th March, 2010 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Quiver flag varieties and derived categories

Alastair Craw (University of Glasgow)


Monday 8th March, 2010 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Plucker relations for space curves

Terry Wall (University of Liverpool)


Monday 1st March, 2010 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Manifolds, quadratic forms and bagels

Andrew Ranicki (University of Edinburgh)


Monday 22nd February, 2010 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Double Point Surgery and Configurations of Surfaces in 4-manifolds

Hee Jung Kim (MPIM)


Monday 15th February, 2010 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Explicit moduli for closed genus 2 surfaces

Iain Aitchison (University of Melbourne)


Monday 8th February, 2010 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Chamber structure and Double Hurwitz numbers

Paul Johnson (Imperial College)


Thursday 4th February, 2010 15:00-16:00
Mathematics Building, room 416

For orientation preserving power operations, p-typicality is atypical

Justin Noel (IRMA Strasbourg)


Monday 25th January, 2010 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

An interpretation of $E_n$-homology as functor homology

Birgit Richter (University of Hamburg)


Monday 18th January, 2010 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Halphen pencils on quartic threefolds

Ilya Karzhemanov (University of Edinburgh)


Monday 11th January, 2010 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Discrete group actions on symplectic manifolds

Jarek Kedra (University of Aberdeen)


Monday 14th December, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Rational blow-down and exotic smooth 4-manifolds

Maria Michalogiorgaki (Universität Zürich)


Monday 7th December, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Singular special Lagrangians and gluing methods

Mark Haskins (Imperial College)


Monday 30th November, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Torus knot signatures

Julia Collins (University of Edinburgh)


Monday 23rd November, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Removing double points of immersions

Mark Grant (University of Edinburgh)


Monday 16th November, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Hochschild cohomology and non-commutative deformations

Wendy Lowen (Universiteit Antwerpen)


Monday 9th November, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Topology of moduli spaces and birational maps

Elizabeth Gasparim (University of Edinburgh)


Monday 2nd November, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Integrating morphisms of Lie 2-algebras

Behrang Noohi (King's College London)


Monday 26th October, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Embeddings of 4-manifolds in 7-space

Diarmuid Crowley (Hausdorff Institute)


Monday 19th October, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

McKay correspondence for Landau-Ginzburg models

Alexander Quintero Velez (University of Glasgow)


Monday 12th October, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Maps from Out(F_n) to Out(F_m)

Karen Vogtmann (Cornell University)


Monday 28th September, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Pseudo-Riemannian manifolds with many Killing spinors

Dmitri Alekseevsky (University of Edinburgh)


Tuesday 15th September, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Bibundles and bibundle gerbes

Michael Murray (University of Adelaide)


Monday 18th May, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Complete Intersections in Rational Homotopy Theory

Shoham Shamir (University of Sheffield)


Monday 11th May, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Combinatorial description of Heegaard Floer homologies

Andras Stipsicz (Renyi Institute)


Tuesday 5th May, 2009 16:15-17:15
Mathematics Building, room 204

Dirac operator and K-theory for discrete groups

Paul Baum (Pennsylvania State University)


Monday 27th April, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

The Hilden subgroup of the braid group.

Stephen Tawn (University of Warwick)


Monday 23rd March, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

A homotopy-theoretic approach to derived categories of toric varieties

Thomas Huettemann (Queen's University, Belfast)


Monday 16th March, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

The notion of order in the stable module category

Martin Langer (Universität Bonn)


Monday 9th March, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Batalin Vilkovisky algebras and string homology

John Jones (University of Warwick)


Monday 2nd March, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Cartan Geometries and Invariant Multilinear Differential Operators

Jens Kroeske (ThinkTank Maths)


Monday 23rd February, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Cobordism invariants of mutual position of manifolds and applications

Konstantin Feldman (University of Cambridge)


Monday 16th February, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Infinite Smith groups and Kropholler's hierarchy

Ian Leary (Ohio State University)


Monday 9th February, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 214

Classifying minimal genus Seifert surfaces

Andras Juhasz (University of Cambridge)


Monday 2nd February, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 214

Introduction to Coarse Geometry

Paul Mitchener (University of Sheffield)


Tuesday 27th January, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 416

Piecewise polynomials and weighted projective space

Nigel Ray (University of Manchester)


Monday 19th January, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 214

Equivariant CW-complexes and group actions on spheres

Ian Hambleton (McMaster University)


Monday 12th January, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 214

TBA

Alastair Craw (University of Glasgow)


Monday 8th December, 2008 16:00-17:00
Mathematics Building, room 214

A slice genus lower bound from Khovanov-Rozansky homology

Andrew Lobb (Imperial College)


Monday 1st December, 2008 16:00-17:00
Mathematics Building, room 214

Indecomposable $PD_3$-complexes

Jonathan Hillman (University of Sydney)


Monday 24th November, 2008 16:00-17:00
Mathematics Building, room 214

A-infinity monads and completion

Tilman Bauer (Vrije Universiteit)


Monday 17th November, 2008 16:00-17:00
Mathematics Building, room 214

Discrete module categories

Tony Hignett (University of Sheffield)


Monday 10th November, 2008 16:00-17:00
Mathematics Building, room 214

Two 2-traces

Simon Willerton (University of Sheffield)


Monday 3rd November, 2008 16:00-17:00
Mathematics Building, room 416

Smooth and Irreducible Multigraded Hilbert schemes

Diane Maclagan (University of Warwick)


Monday 3rd November, 2008 15:00-16:00
Mathematics Building, room 416

On a question of Berge

Saul Schleimer (University of Warwick)


Monday 27th October, 2008 16:00-17:00
Mathematics Building, room 214

Fibered 3-manifolds and symplectic 4-manifolds

Stefan Friedl (University of Warwick)


Monday 20th October, 2008 16:00-17:00
Mathematics Building, room 214

Low genus knots in lens spaces

Jacob Rasmussen (University of Cambridge)


Monday 13th October, 2008 16:00-17:00
Mathematics Building, room 214

Actions of p-local finite groups and maps between their classifying spaces

Assaf Libman (University of Aberdeen)


Tuesday 7th October, 2008 16:00-17:00
Mathematics Building, room 214

Algebraic models for the K-local stable homotopy category

Constanze Roitzheim (University of Glasgow)


Monday 29th September, 2008 16:00-17:00
Mathematics Building, room 214

The basic bundle gerbe on unitary groups, revisited

Danny Stevenson (University of Glasgow)


Wednesday 21st May, 2008 16:30-17:30
416

Stability of orbifolds through embeddings in weighted projective spaces

Julius Ross (Cambridge)


Wednesday 21st May, 2008 15:00-16:00
416

On polar homology

Alexey Rosly (Inst. of Theor. and Exp. Physics, Moscow)


Monday 21st April, 2008 16:00-17:00
214, Mathematics Building

The Shapiro-Shapiro Conjecture

Iain Gordon (University of Edinburgh)


Monday 14th April, 2008 16:00-17:00
214, Mathematics Building

A general homological Kleiman-Bertini theorem

Susan Sierra (University of Michigan)


Monday 7th April, 2008 16:00-17:00
214, Mathematics Building

Koszul duality and the McKay correspondence

Chris Brav (Queens University, Ontario)


Monday 10th March, 2008 16:00-17:00
214, Mathematics Building

Quantum cohomology and birational geometry

Andrei Mustata (University College Cork)


Monday 25th February, 2008 16:00-17:00
214, Mathematics Building

Calculating G-Hilb via higher superpotentials

Michael Wemyss (University of Bristol)


Monday 18th February, 2008 16:00-17:00
214, Mathematics Building

On geometry of quantum Calogero-Moser systems

Misha Feigin (University of Glasgow)


Monday 11th February, 2008 16:00-17:00
214

Noncommutative correspondences and Galois-Tannaka reconstruction

Tomasz Maszczyk (Warsaw)


Monday 4th February, 2008 16:00-17:00
214, Mathematics Building

Noncommutative toric geometry

Alastair Craw (University of Glasgow)


Monday 28th January, 2008 16:00-17:00
214, Mathematics Building

Geometry of one-tori

Nikolai Vavilov (University of Saint-Petersburg and Queen's Univers)


Monday 21st January, 2008 16:00-17:00
214, Mathematics Building

Dimer Models and Calabi-Yau algebras

Nathan Broomhead (University of Bath)


Monday 14th January, 2008 16:00-17:00
214, Mathematics Building

Galois extensions of Lubin-Tate spectra

Andrew Baker (University of Glasgow)


Show all forthcoming events in this series