Algebra Seminar

Showing all archived events in this series.

Wednesday 17th April 16:00-17:00
Maths 311B

Primitive ideals in nilpotent Iwasawa algebras

Adam Jones (University of Oxford)


Wednesday 27th March 16:00-17:00
Maths 311B

Computing isomorphisms between lattices

Henri Johnston (University of Exeter)


Wednesday 20th March 16:00-17:00
Maths 311B

Idealisers in Skew Group Rings

Ruth Reynolds (University of Edinburgh)


Wednesday 13th March 16:00-17:00
Maths 311B

Representation motives, a cautionary tale

Lieven Le Bruyn (University of Antwerp)


Wednesday 6th March 16:00-17:00
Maths 311B

Galois theory for (derived) commutative rings

Andrew Baker (University of Glasgow )


Wednesday 27th February 16:00-17:00
Maths 311B

Canonical lifts and delta-structures

Lance Gurney (University of Amsterdam)


Wednesday 20th February 16:00-17:00
Maths 311B

Contraction algebras and noncommutative derived geometry

Matt Booth (University of Edinburgh)


Wednesday 13th February 16:00-17:00
Maths 311B

The Calabi-Yau Property for Multiplicative Preprojective Algebras

Daniel Kaplan (Imperial College London)


Wednesday 6th February 16:00-17:00
Maths 311B

A counterexample to the first Zassenhaus conjecture

Florian Eisele (University of Glasgow )


Wednesday 30th January 16:00-17:00
Maths 311B

Moduli of tensor stable points and refined representations

Tarig Abdelgadir (ICTP Trieste)


Wednesday 23rd January 16:00-17:00
Maths 311B

Decompositions of Frobenius pushforwards of vector bundles on partial flag varieties

Alexander Samokhin (IITP Moscow)


Wednesday 16th January 16:00-17:00
Maths 311B

Log Chow theory

Lawrence Barrott (National Center for Theoretical Sciences)


Wednesday 9th January 16:00-17:00
Maths 311B

Hochschild cohomology of partial flag varieties

Pieter Belmans (Max Planck Institute)


Wednesday 5th December, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

Twisted equivariant D-modules on rigid analytic spaces

Richard Mathers (University of Oxford)


Wednesday 28th November, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

Parity of ranks of abelian varieties

Adam Morgan (University of Glasgow )


Wednesday 21st November, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

Triangulated categories without a model

Alice Rizzardo (University of Liverpool)


Wednesday 14th November, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

On the Dold-Kan correspondence

Gustavo Jasso (University of Bonn)


Wednesday 7th November, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

Stability conditions on the A2 quiver

Tom Bridgeland (University of Sheffield)


Wednesday 31st October, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

Geometric realisations of spline spaces on a simplicial complex

Nelly Villamizar (Swansea University)


Wednesday 24th October, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

The Yang-Baxter equation and higher twists over SU(n)

Ulrich Pennig (Cardiff University)


Wednesday 17th October, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

On the tensor product of well generated pretriangulated DG categories

Julia Ramos González (University of Antwerp)


Wednesday 10th October, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

Maximal Green sequences and stability conditions in module categories

Hipolito Treffinger (University of Leicester)


Wednesday 3rd October, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

Degenerations of weighted projective lines

Daniel Chan (University of New South Wales)


Wednesday 26th September, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

A representation of the spherical double affine Hecke algebra on the quantum cohomology ring of a Grassmannian

Vincent Gajda (University of Bonn)


Wednesday 19th September, 2018 16:00-17:00
Maths 116

(Some of) What I don't know about the Kronecker quiver

Greg Stevenson (University of Glasgow )


Wednesday 12th September, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

Algebraic K-theory of singularity categories of quotient singularities

Evgeny Shinder (University of Sheffield)


Wednesday 27th June, 2018 16:00-17:00
Maths 110

Multiple zeta values in deformation quantization

Brent Pym (University of Edinburgh)


Wednesday 20th June, 2018 16:00-17:00
Maths 110

Hopf-Galois Theory and the Yang-Baxter Equation via Skew Braces

Kayvan Nejabati Zenouz (University of Edinburgh)


Monday 18th June, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

Operads for ring theorists

James Zhang (University of Washington)


Wednesday 6th June, 2018 16:00-17:00
Maths 110

Very flat modules and quasi-coherent sheaves

Alexander Slavik (Charles University)


Wednesday 23rd May, 2018 16:00-17:00
Maths 110

Commutative-by-finite Hopf algebras and their finite dual

Miguel Couto (University of Glasgow)


Wednesday 16th May, 2018 16:00-17:00
Maths 110

The polynomial question in modular invariant theory, old and new

Amiram Braun (University of Haifa)


Wednesday 16th May, 2018 15:00-16:00
Maths 110

The derived equivalence class of contraction algebras

Jenny August (University of Edinburgh)


Friday 11th May, 2018 15:00-16:00
Seminar room 311B

Learning Bayesian Networks Using Generalized Permutohedra

Fatemeh Mohammadi (University of Bristol)


Wednesday 9th May, 2018 16:00-17:00
Maths 110

Jump sets in local fields

Carlo Pagano (Leiden University)


Wednesday 2nd May, 2018 16:00-17:00
Maths 110

Presentations for Thompson’s infinite simple group V and some of its generalisations

Martyn Quick (U. St Andrews)


Monday 30th April, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

The cohomology of hyperkahler quotients.

Thomas Nevins (UIUC)


Wednesday 25th April, 2018 16:00-17:00
Maths 110

(Cohomology of) arrangements

Brent Everitt (University of York)


Wednesday 21st March, 2018 16:00-17:00
Maths 110

Commensurability in Artin groups

Luis Paris (Université de Bourgogne)


Monday 12th March, 2018 15:00-16:00
Maths 311B

On the quasi-isometry and commensurability classification of low height constructible groups

Nicholas Touikan (Stevens Institute of Technology)


Wednesday 7th March, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

Purity and pp formulas for sheaves

Samuel Dean (University of Glasgow)


Wednesday 21st February, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

Inverting elements in rings

Joseph Chuang (City University of London)


Wednesday 14th February, 2018 16:00-17:00
Maths 116

Recovering automorphisms of quantum spaces

Jan Grabowski (Lancaster University)


Wednesday 7th February, 2018 16:00-17:00
Maths 311B

Bousfield localisation and colocalisations of one-dimensional model structures.

Scott Balchin (University of Sheffield)


Wednesday 24th January, 2018 16:00-17:00
Maths 116

Dunkl angular momenta algebra

Misha Feigin (University of Glasgow)


Wednesday 17th January, 2018 16:00-17:00
Maths 116

Separating invariants and local cohomology

Emilie Dufresne (University of Nottingham)


Wednesday 10th January, 2018 16:00-17:00
Maths 116

Frobenius pushforwards on Grassmannians Gr(2,n)

Theo Raedschelders (University of Glasgow)


Wednesday 6th December, 2017 16:00-17:00
Maths 311B

Formality of P-objects

Andreas Hochenegger (Università degli Studi di Milano)


Wednesday 29th November, 2017 16:00-17:00
Maths 311B

Extremal twist and quantization of homogeneous vector bundles

Andrey Mudrov (University of Leicester)


Wednesday 22nd November, 2017 16:00-17:00
Maths 311B

Vertex algebra module theory made easy-ish

Simon Wood (Cardiff University)


Wednesday 22nd November, 2017 15:00-16:00
Maths 311B

Quantum homogeneous spaces and decomposable plane curves.

Angela Tabiri (University of Glasgow)


Wednesday 15th November, 2017 16:00-17:00
Maths 311B

Regulator constants of integral representations

Alex Torzewski (University of Warwick)


Wednesday 15th November, 2017 15:00-16:00
Maths 311B

Rigid local systems

Michael Groechenig (Freie Universität Berlin)


Wednesday 8th November, 2017 16:00-17:00
Maths 311B

Iwasawa algebras

Billy Woods (University of Glasgow)


Wednesday 1st November, 2017 16:00-17:00
Maths 311B

Absurd abelian groups

Jeremy Rickard (University of Bristol)


Wednesday 25th October, 2017 16:00-17:00
Maths 311B

Beyond Grothendieck groups of stable categories

Greg Stevenson (University of Glasgow)


Wednesday 18th October, 2017 16:00-17:00
Maths 311B

Conic modules and global dimension of rings of differential operators

Eleonore Faber (University of Leeds)


Wednesday 11th October, 2017 16:00-17:00
Maths 311B

What does a random finitely generated abelian group look like?

Alex Bartel (University of Glasgow)


Friday 6th October, 2017 15:00-16:00
Seminar room 311B

Random Walks in Soluble Group Theory

Peter Kropholler (University of Southampton)


Wednesday 4th October, 2017 16:00-17:00
Maths 311B

Decompositions of hyperbolic groups

Benjamin Barrett (University of Cambridge)


Wednesday 20th September, 2017 16:00-17:00
Maths 311B

Maximal subgroups of groups of intermediate growth

Alejandra Garrido (Heinrich Heine Universität Düsseldorf)


Tuesday 27th June, 2017 16:00-17:00
Maths 331B

The Genus of Space Curves

Ben Schmidt (The University of Texas at Austin)


Wednesday 31st May, 2017 16:00-17:00
Maths 331B

On Humphreys "parameterization of blocks" conjecture

Ami Braun (U. Haifa, Israel)


Wednesday 17th May, 2017 16:00-17:00
Maths 331B

The action dimension of some discrete groups

Michael Davis (Ohio State Univdersity)


Wednesday 17th May, 2017 14:15-15:15
Maths 331B

Krull dimension of groups and applications to large return probability

Lison Jacoboni (d'Orsay, U. Paris-Sud)


Wednesday 17th May, 2017 13:15-14:15
Maths 331B

Finiteness conditions for classifying spaces for the family of virtually cyclic subgroups

Brita Nucinkis (Royal Holloway, University of London)


Friday 12th May, 2017 15:00-16:00
Maths and stats seminar room, level 3

Probabilistic and statistical aspects of geometric group theory

Murray Elder (The University of Newcastle, Australia)


Wednesday 10th May, 2017 16:00-17:00
TBC

Rational points on wall intersections and the construction of moduli spaces

Sven Meinhardt (University of Sheffield)


Wednesday 3rd May, 2017 16:00-17:00
tbc

Primitive ideals in Poisson orders

Lewis Topley (University of Kent)


Wednesday 26th April, 2017 16:00-17:00
tbc

Cores and intersection numbers of group cubulations

Mark Hagen (University of Cambridge)


Wednesday 22nd March, 2017 16:00-17:00
Maths 515

Transvections in the automorphism group of a partially commutative group

Andrew Duncan (Newcastle University)


Wednesday 15th March, 2017 16:00-17:00
Maths 515

Azumaya loci and discriminant ideals

Ken Brown (University of Glasgow)


Wednesday 8th March, 2017 16:00-17:00
Maths 515

Suzuki functor at the critical level

Tomasz Przeździecki (University of Glasgow)


Wednesday 1st March, 2017 16:00-17:00
Maths 515

Positivity of Kac polynomials

Ben Davison (University of Glasgow)


Wednesday 22nd February, 2017 16:00-17:00
Maths 522

Dimensions of discrete groups and Brown's question

Nansen Petrosyan (University of Southampton)


Wednesday 22nd February, 2017 15:00-16:00
Maths 522

A(nother) topologist ponders the ring of quasi-symmetric functions

Nick Kuhn (University of Virginia)


Wednesday 15th February, 2017 16:00-17:00
Maths 515

Hyperbolic groups and their subgroups

Giles Gardam (University of Oxford)


Wednesday 8th February, 2017 16:00-17:00
Maths 515

Working with the Steenrod algebra: an introduction for algebraists

Andy Baker (University of Glasgow)


Wednesday 1st February, 2017 16:00-17:00
Maths 515

Symplectic resolutions of quiver varieties.

Gwyn Bellamy (University of Glasgow)


Wednesday 25th January, 2017 16:00-17:00
Maths 515

Ivanov’s Metaconjecture

Alan McLeay (University of Glasgow)


Wednesday 18th January, 2017 16:00-17:00
Maths 522

Higher zig-zag algebras

Joseph Grant (University of East Anglia)


Wednesday 11th January, 2017 16:00-17:00
Maths 522

Infinite mutations on marked surfaces

Sira Gratz (University of Oxford)


Wednesday 7th December, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Hidden symmetries of hyperkähler varieties

Ciaran Meachan (University of Glasgow)


Wednesday 30th November, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Finite presentability of semigroups and isometries

Markus Pfeiffer (University of St Andrews)


Wednesday 23rd November, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Thick subcategories of d-abelian categories (report on joint work with Martin Herschend and Laertis Vaso)

Peter Jorgensen (Newcastle University)


Wednesday 16th November, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Singularity categories of deformations of Kleinian singularities

Simon Crawford (University of Edinburgh)


Wednesday 9th November, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Mixed vs cyclic homology

Uli Krähmer (University of Glasgow)


Wednesday 2nd November, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Random curves, knots, and three-manifolds

Igor Rivin (University of St Andrews)


Wednesday 26th October, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Corresponding module and ordered groupoid sequences

Bernard Bainson (Heriot Watt)


Wednesday 19th October, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Plethories

William Mycroft (University of Sheffield)


Wednesday 12th October, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Conjugacy growth in groups

Laura Ciobanu (Heriot Watt University)


Wednesday 5th October, 2016 16:00-17:00
Maths 522

On Embedding RAAGs in Higher-Dimensional Brin-Thompson groups

Collin Bleak (University of St Andrews)


Monday 26th September, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Affine actions, and tilings of the plane

Michael Wemyss (University of Glasgow)


Wednesday 21st September, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Every group is the outer automorphism group of an HNN-extension of a fixed triangle group

Alan Logan (University of Glasgow)


Wednesday 22nd June, 2016 16:30-17:30
Maths 522

Modular representation theory and hypertoric varieties

Tom Braden (University of Massachusetts, Amherst)


Wednesday 22nd June, 2016 15:30-16:30
Maths 522

On (pp-)almost direct products and residual properties of pure braid groups of surfaces.

Paolo Bellingeri (University of Caen)


Wednesday 8th June, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Actions of semisimple Hopf algebras on iterated Ore extensions

Christian Lomp (University of Porto)


Monday 6th June, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Bordered Floer homology via immersed curves

Liam Watson (Glasgow)


Wednesday 1st June, 2016 16:00-17:00
Maths 522

On the cubical geometry of the Higman group

Alexandre Martin (University of Vienna)


Wednesday 1st June, 2016 15:00-16:00
Maths 522

Alexander invariants for ribbon tangles

Celeste Damiani (University of Caen)


Wednesday 18th May, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Bridgeland stability conditions and wall-crossing

Chunyi Li (University of Edinburgh)


Wednesday 11th May, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Prime ideals in virtually nilpotent mod-p Iwasawa algebras

William Woods (University of Oxford)


Wednesday 4th May, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Bigraphs with sharing and their algebra

Michele Sevegnani (University of Glasgow)


Wednesday 27th April, 2016 16:00-17:00
Maths 522

When is a classical space quantum homogeneous?

Ulrich Kraehmer (University of Glasgow)


Wednesday 23rd March, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Hovels and Hecke algebras

Stephane Gaussent (Université Jean Monnet)


Wednesday 16th March, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Connected Hopf algebras of finite Gelfand-Kirillov dimension

Paul Gilmartin (University of Glasgow)


Monday 14th March, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Bordered Floer homology via immersed curves

Jonathan Hanselman (University of Texas at Austin)


Wednesday 9th March, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Category O and Knizhnik-Zamolodchikov functor for Chrednik algebras of varieties with finite group action

Daniel Thompson (MIT)


Monday 7th March, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Pseudo-Anosov actions on the complex of curves

Vaibhav Gadre (Glasgow)


Friday 4th March, 2016 16:00-17:00
Lecture Theatre C (Room 507), Boyd Orr Building

Singularities of moduli of sheaves on K3 surfaces and formality

Ziyu Zhang (University of Bath)


Friday 4th March, 2016 15:00-16:00
Lecture Theatre C (Room 507), Boyd Orr Building

Polytopes and mirror symmetry for Grassmannians

Konstanze Rietsch (King's College, London)


Friday 4th March, 2016 13:30-14:30
Lecture Theatre C (Room 507), Boyd Orr Building

Cluster structures from toric degenerations of orbifold del Pezzo surfaces

Thomas Prince (Imperial College)


Wednesday 2nd March, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Braid groups and quiver mutation

Robert Marsh (University of Leeds)


Wednesday 24th February, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Quiver Grassmannians and quantized enveloping algebras

Markus Reineke (University of Wuppertal)


Wednesday 17th February, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Nef divisors and Bridgeland stability

Alastair Craw (University of Bath)


Monday 15th February, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Zero divisors and units in group algebras

Ken Brown (Glasgow University)


Wednesday 10th February, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Random walks on mapping class groups

Vaibhav Gadre (University of Glasgow)


Wednesday 27th January, 2016 16:00-17:00
Maths 522

A generalised Dixmier-Moeglin equivalence for quantum Schubert cells.

Brendan Nolan (University of Kent)


Monday 25th January, 2016 16:00-17:00
Maths 522

On profinite properties of knots and 3-manifolds.

Michel Boileau (Aix-Marseille Université)


Wednesday 20th January, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Taut foliations on graph manifolds

Liam Watson (University of Glasgow)


Wednesday 13th January, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Bieberbach groups and C*-rigidity

Stuart White (University of Glasgow)


Wednesday 2nd December, 2015 16:00-17:00
Maths 522

The index of the normal closure of a power of a twist in the mapping class group

Charalampos Stylianakis (University of Glasgow)


Wednesday 25th November, 2015 16:00-17:00
Maths 522

Fusion systems in algebra and topology

Ellen Henke (University of Aberdeen)


Wednesday 18th November, 2015 16:00-17:00
Maths 522

Matrix factorisations: Knörrer’s periodicity and beyond.

Martin Kalck (University of Edinburgh)


Wednesday 11th November, 2015 16:00-17:00
Maths 522

Quantum quasi-shuffle algebras and quantum groups

Xin Fang (University of Cologne)


Wednesday 4th November, 2015 16:00-17:00
Maths 522

How to think of the good old Brauer algebra?

Michael Ehrig (University of Bonn)


Wednesday 28th October, 2015 16:00-17:00
Maths 522

On a question of Bumagin and Wise

Alan Logan


Wednesday 21st October, 2015 16:00-17:00
Maths 522

Bend relations, valuations, and universal tropicalization

Jeffrey Giansiracusa (University of Swansea)


Wednesday 14th October, 2015 16:00-17:00
Maths 522

Blobs, paths and tiles

Oliver King (University of Leeds)


Wednesday 7th October, 2015 16:00-17:00
Maths 522

PBW filtrations for quantum groups

Ghislain Fourier (University of Glasgow)


Monday 5th October, 2015 15:00-16:00
Maths 522

Noncommutative bispectral Darboux transformations

Milen Yakimov (Louisiana State University)


Wednesday 30th September, 2015 16:00-17:00
Maths 522

Zeta functions of nilpotent groups

Ben Martin (University of Aberdeen)


Monday 28th September, 2015 16:00-17:00
Maths 522

Combinatorial models for mapping class groups

Tara Brendle (University of Glasgow)


Wednesday 23rd September, 2015 16:00-17:00
Maths 522

The renormalization group, a toy model

Susama Agarwala (University of Oxford )


Wednesday 15th July, 2015 16:00-17:00
Maths 325

On a polynomial Alexander invariant for tangles (and its categorification)

Claudius Zibrowius (University of Cambridge)


Wednesday 17th June, 2015 16:00-17:00
Maths 516

The affine nilTemperley-Lieb algebra

Joanna Meinel (University of Bonn)


Thursday 4th June, 2015 16:00-17:00
Maths 516

Poisson deleting derivations algorithm: Poisson birational equivalence and Poisson spectrum.

Cesar Lecoutre (University of Glasgow)


Wednesday 27th May, 2015 16:00-17:00
Maths 516

Smooth noncommutative blowups of dimer algebras and isolated nonnoetherian singularities

Charlie Beil (University of Bristol)


Wednesday 20th May, 2015 16:00-17:00
Maths 516

Involutive Heegaard Floer homology and new correction terms

Ciprian Manolescu (University of California, Los Angeles. )


Wednesday 13th May, 2015 16:00-17:00
Maths 516

Crossed Modules of Racks

Alissa Crans (MSRI)


Friday 1st May, 2015 14:30-15:30
Maths 416

Affine Deligne-Lusztig varieties and the geometry of Euclidean reflection groups

Anne Thomas (University of Glasgow)


Wednesday 29th April, 2015 16:00-17:00
Maths 516

From a question of Serre to the Quillen-Wendt conjecture

Alexander D. Rahm (National University of Ireland at Galway )


Wednesday 22nd April, 2015 16:00-17:00
Maths 516

Moving cubes around

Dale Rolfsen (University of British Columbia)


Monday 20th April, 2015 16:00-17:00
Maths 204

Generalized torsion in knot groups

Dale Rolfsen (University of British Columbia)


Wednesday 25th March, 2015 16:00-17:00
Maths 516

The Euler characteristic of an algebra

Tom Leinster (University of Edinburgh)


Friday 20th March, 2015 13:00-17:00
Maths 204

An afternoon in low-dimensions, Glasgow


Wednesday 18th March, 2015 16:00-17:00
Maths 516

Maximal subalgebras of exceptional Lie algebras over fields of good characteristic.

Alexander Premet (University of Manchester)


Wednesday 11th March, 2015 16:00-17:00
Maths 516

Affine Deligne-Lusztig varieties and the geometry of Euclidean reflection groups

Anne Thomas (University of Glasgow)


Tuesday 10th March, 2015 16:00-17:00
Maths 326

How many primes are there... roughly?

Tim Trudgian (Australian National University)


Thursday 5th March, 2015 16:00-17:00
Maths 416

Some uses of the Frobenius skew polynomial ring in prime-characteristic commutative algebra

Rodney Sharp (University of Sheffield)


Thursday 5th March, 2015 14:30-15:30
Maths 515

TBA

Diane Maclagan (University of Warwick)


Thursday 5th March, 2015 13:00-14:00
Maths 203

Degree Bounds on Homology and a Conjecture of Derksen.

Peter Symonds (University of Manchester)


Wednesday 4th March, 2015 16:00-17:00
Maths 516

Embedding finite groups into algebraic groups

David Craven (University of Birmingham)


Wednesday 25th February, 2015 16:00-17:00
Maths 516

On the Dwyer-Kan correspondence

Ulrich Kraehmer (University of Glasgow)


Wednesday 18th February, 2015 16:00-17:00
Maths 516

Wise's w-cycle conjecture and homological coherence for one-relator groups

Lars Louder (University College London)


Wednesday 11th February, 2015 16:00-17:00
Maths 516

Action operads and invertibility

Nick Gurski (University of Sheffield)


Wednesday 11th February, 2015 15:00-16:00
Maths 516

Embedding expanders into groups and applications

Damian Osajda (University of Wroclaw)


Wednesday 4th February, 2015 16:00-17:00
Maths 516

Quantum deformations of projective three-space

Brent Pym (University of Oxford)


Wednesday 28th January, 2015 16:00-17:00
Maths 516

Quantum symmetric pairs and universal solutions of the reflection equation

Martina Balagovic (University of Newcastle)


Wednesday 21st January, 2015 16:00-17:00
Maths 516

On the generic behavior of decomposition morphisms

Ulrich Thiel (University of Stuttgart)


Monday 19th January, 2015 16:00-17:00
Maths 204

Counting resolutions of symplectic quotient singularities

Gwyn Bellamy (Glasgow)


Wednesday 14th January, 2015 16:00-17:00
Maths 516

Derived localization (joint with J. Chuang and C. Braun)

Andrey Lazarev (University of Lancaster)


Monday 12th January, 2015 16:00-17:00
Maths 204

Algebraic models in topology

Constanze Roitzheim (University of Kent)


Wednesday 10th December, 2014 16:00-17:00
Maths 516

Quantum deformations of projective three-space

Brent Pym (University of Oxford)


Monday 8th December, 2014 16:00-17:00
Maths 326

Topological Data Analysis: Applications to Computer Vision

Vitaliy Kurlin (Durham)


Wednesday 3rd December, 2014 16:00-17:00
Maths 516

On Exotic Springer Fibres

Neil Saunders (University of Bristol)


Wednesday 26th November, 2014 16:00-17:00
Maths 516

Simplicially controlled Algebra

Spiros Adams-Florou (University of Glasgow)


Tuesday 25th November, 2014 15:00-16:00
Maths 203

Quantum symmetric pairs, the reflection equation, and the beauty of the bar involution

Stefan Kolb (Newcastle University)


Monday 24th November, 2014 16:00-17:00
Maths 326

The complex geometry of Teichmüller spaces and symmetric domains

Stergios Antonakoudis (Cambridge)


Wednesday 19th November, 2014 16:00-17:00
Maths 516

Nielsen realisation for right-angled Artin groups

Dawid Kielak (University of Bonn)


Wednesday 12th November, 2014 16:00-17:00
Maths 516

Factorisations of Distributive Laws

Paul Slevin (University of Glasgow)


Monday 10th November, 2014 16:00-17:00
Maths 326

Subgraph counting problems

Kitty Meeks (University of Glasgow)


Wednesday 5th November, 2014 16:00-17:00
Maths 516

Quiver GIT for Reconstruction Algebras.

Joe Karmazyn (University of Edinburgh)


Wednesday 29th October, 2014 16:00-17:00
Maths 516

Dual singularities in exceptional type nilpotent cones

Paul Levy (University of Lancaster)


Wednesday 22nd October, 2014 16:30-17:30
Maths 516

Stein fillable manifolds and stably complex homotopy spheres

Diarmuid Crowley (University of Aberdeen)


Wednesday 22nd October, 2014 15:30-16:30
Maths 416

Finiteness conditions for graph-wreath products.

Peter Kropholler (University of Southampton)


Wednesday 15th October, 2014 16:00-17:00
Maths 516

Euler characteristics of Hilbert schemes of simple surface singularties

Balazs Szendroi (University of Oxford)


Monday 13th October, 2014 16:00-17:00
Maths 326

Birational automorphisms of rationally connected varieties

Constantin Shramov (Steklov Institute of Mathematics)


Wednesday 8th October, 2014 16:00-17:00
Maths 516

Representation stability and finite linear groups

Andy Putman (Rice University)


Wednesday 1st October, 2014 16:00-17:00
Maths 516

Affine degenerate flag varieties and Sato Grassmannians.

Evgeny Feigin


Wednesday 24th September, 2014 16:00-17:00
Maths 516

A categorified view of the Alexander invariant.

Liam Watson (University of Glasgow)


Wednesday 25th June, 2014 16:00-17:00
Maths 204

The q-Division Ring: Fixed Rings and Automorphisms.

Sian Fryer (University of Manchester)


Wednesday 4th June, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Weak multiplier bialgebras

Gabriella Bo"hm


Monday 2nd June, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Representation theory of symplectic singularities

Ben Webster (University of Virginia / Paris 7)


Wednesday 28th May, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Geometric Schur-Weyl duality

Guillaume Pouchin (University of Edinburgh)


Thursday 15th May, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Modular Representation Theory and Parity Sheaves

Carl Mautner (MPI Bonn)


Monday 12th May, 2014 16:00-17:00
Maths 204

HOMFLY-PT skein module of singular links in the three-sphere

Luis Paris (Institut de Mathematiques de Bourgogne)


Wednesday 7th May, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Lie superalgebras and categorification.

Antonio Sartori (University of York)


Monday 5th May, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Augmentation categories of Legendrian submanifolds.

Baptiste Chantraine (University of Nantes)


Wednesday 30th April, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Cohomology of arithmetic groups over function fields

Kevin Wortman (University of Utah)


Tuesday 22nd April, 2014 16:40-17:40
Maths 204

Height extensions of the Temperley--Lieb category

Shona Yu (University of Leeds)


Wednesday 26th March, 2014 16:40-17:30
Maths 204

Factoriality for the Zassenhaus variety or how lucky can one be.

Amiram Braun (Haifa University)


Wednesday 26th March, 2014 15:30-16:30
Maths 325

Floer cohomology and Platonic Solids

Yanki Lekili (King's College London)


Tuesday 25th March, 2014 15:00-16:00
Maths 326

Cluster algebras and Teichmueller theory

Pavel Tumarkin (Durham University)


Wednesday 19th March, 2014 16:00-17:00
Maths 204

The codimension 3 conjecture for holonomic DQ-modules

Francois Petit (University of Edinburgh)


Wednesday 12th March, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Lie-Rinehart algebras, Hopf algebroids with and without an antipode.

Ana Rovi (University of Glasgow)


Wednesday 5th March, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Palindromic automorphisms of free groups

Neil Fullarton (University of Glasgow)


Monday 3rd March, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Link invariants from racks

Friedrich Wagemann (University of Nantes)


Wednesday 26th February, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Congruence subgroups of braid groups

Tara Brendle (University of Glasgow)


Monday 24th February, 2014 16:00-17:00
Maths 204

The homotopy theory of Khovanov homology

Brent Everitt (University of York)


Wednesday 19th February, 2014 16:00-17:00
Maths 204

The Cohen-Lenstra heuristic revisited; or: what does a random abelian group look like?

Alex Bartel (University of Warwick)


Wednesday 12th February, 2014 16:00-17:00
Maths 204

F-thresholds and Test ideals for determinantal ideals

Ines Henriques (University of Sheffield)


Wednesday 5th February, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Some cluster algebras of infinite rank as direct limits.

Sira Gratz (University of Hannover)


Monday 3rd February, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Complex structures as homotopy algebras

Joan Milles (University of Toulouse)


Wednesday 29th January, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Product of trees, quaternions and fake quadrics

Alina Vdovina (University of Newcastle)


Wednesday 22nd January, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Quantum integrability of the periodic Benjamin-Ono model

Maxim Nazarov (University of York)


Wednesday 15th January, 2014 16:00-17:00
Maths 204

Equations over groups

Andreas Thom (Leipzig University)


Wednesday 11th December, 2013 16:00-17:00
Maths 204

Poisson and Hochschild cohomology and the semiclassical limit

Matthew Towers (University of Kent)


Wednesday 4th December, 2013 16:00-17:00
Maths 204

Cells for Hecke algebras and Calogero-Moser spaces

Iain Gordon (University of Edinburgh)


Monday 2nd December, 2013 16:00-17:00
Maths 204

Infinite loop spaces and positive scalar curvature

Oscar Randal-Williams (University of Cambridge)


Wednesday 27th November, 2013 16:00-17:00
Maths 204

One dimensional representations of finite W-algebras

Lewis Topley (University of East Anglia)


Tuesday 26th November, 2013 16:00-17:00
Maths 417

Arithmetic and congruence links

Alan Reid (University of Texas, Austin)


Monday 25th November, 2013 16:00-17:00
Maths 204

String Operations for Orbifolds

Behrang Noohi (Queen Mary University of London)


Monday 25th November, 2013 16:00-17:00
Maths 522

TBA

Ellen Henke (University of Aberdeen)


Monday 25th November, 2013 16:00-17:00
Maths 522

TBA

Ellen Henke (University of Aberdeen)


Wednesday 20th November, 2013 16:00-17:00
Maths 204

Fusion products and symmetric functions

Ghislain Fourier (University of Glasgow)


Wednesday 13th November, 2013 16:00-17:00
Maths 204

Subgroups of automorphism groups of partially commutative groups

Andrew Duncan (University of Newcastle)


Wednesday 6th November, 2013 16:00-17:00
Maths 204

The strong profinite genus can be infinite

Martin Bridson (University of Oxford)


Wednesday 6th November, 2013 14:30-15:30
Maths 417

Testing the curvature of braid groups

Petra Schwer (Muenster University)


Wednesday 6th November, 2013 13:15-14:15
Maths 417

On Some Pro-p Groups from Infinite Dimensional Lie theory

Inna Capdeboscq (University of Warwick)


Wednesday 30th October, 2013 16:00-17:00
Maths 204

Cycles of Algebraic D-modules in positive characteristic

Chris Dodd (University of Toronto)


Wednesday 23rd October, 2013 16:00-17:00
Maths 204

Heegaard Floer homology solid tori

Liam Watson (University of Glasgow)


Wednesday 16th October, 2013 16:00-17:00
Maths 204

Tannaka duality for dg categories.

Jonathan Pridham (University of Edinburgh)


Tuesday 15th October, 2013 15:00-16:00
Maths 515

Cluster algebras, planar networks, and integrability of generalized pentagram maps

Michael Shapiro (Michigan State University)


Wednesday 9th October, 2013 16:00-17:00
Maths 204

Chains of Prime Ideals: Finite and Infinite

Be'eri Greenfeld (Bar-Ilan University )


Wednesday 2nd October, 2013 16:00-17:00
Maths 204

Quantum differential operators, and the torus T2

David Jordan (University of Edinburgh)


Tuesday 1st October, 2013 15:00-16:00
Maths 203

Rational Cherednik algebras and the Calogero-Moser space

Gwyn Bellamy (University of Glasgow)


Wednesday 25th September, 2013 16:00-17:00
Maths 204

Cocompact lattices in locally compact Kac-Moody groups

Anne Thomas (University of Glasgow)


Thursday 5th September, 2013 16:00-17:00
Maths 516

Automorphisms of generalised polygons

James Parkinson (University of Sydney)


Wednesday 28th August, 2013 16:00-17:00
Maths 516

On rigid sheaves on the projective n-space

Dan Zacharia (Syracuse University)


Wednesday 10th July, 2013 16:00-17:00
Maths 516

Heavy cycles in weighted graphs and heterochromatic cycles in colored graphs

Shenggui Zhang (Northwestern Polytechnical University, China)


Wednesday 29th May, 2013 16:00-17:00
204

Noncommutative unipotent groups

Ken Brown (U Glasgow)


Wednesday 22nd May, 2013 16:00-17:00
204

Metabelian Groups and the Bieri-Groves Conjecture

Joseph Mullaney (U Glasgow)


Wednesday 15th May, 2013 16:00-17:00
204

Homotopy BV algebras in Poisson geometry

Christopher Braun (City University London)


Wednesday 8th May, 2013 16:00-17:00
204

Braid groups and quiver mutation

Joseph Grant (U Leeds)


Wednesday 1st May, 2013 16:00-17:00
204

Gerstenhaber and BV-algebras, Hochschild and Hopf cyclic cohomology

Luc Menichi (U Angers)


Wednesday 24th April, 2013 16:00-17:00
204

Conjugacy in Cremona Groups and the alpha-invariant of Tian

Andrew Wilson (U Glasgow)


Wednesday 13th March, 2013 16:00-17:00
204

Hochschild homology of Hopf algebras and free Yetter-Drinfeld modules

Julien Bichon (U Clermont-Ferrand)


Wednesday 6th March, 2013 16:00-17:00
204

Distribution of prime ideals and the space of adele classes

Sergey Neshveyev (U Oslo)


Wednesday 27th February, 2013 16:00-17:00
204

On spectral measures in semidirect products and the decidability of the zero divisor problem

Łukasz Grabowski (U Oxford)


Wednesday 20th February, 2013 16:00-17:00
204

Cactus products

James Griffin (U Glasgow)


Wednesday 13th February, 2013 16:00-17:00
204

Multiple Conjugacy Search Problem in Limit Groups

Zoe O'Connor (Herriot-Watt)


Wednesday 6th February, 2013 16:00-17:00
204

Quantum homogeneous spaces

Pawel Kasprzak (U Warsaw)


Wednesday 30th January, 2013 16:00-17:00
204

Almost Calabi-Yau algebras associated to SU(3) modular invariants

Mathew Pugh (U Cardiff)


Wednesday 23rd January, 2013 16:00-17:00
204

Generators for the kernel of the integral Burau representation

Tara Brendle (U Glasgow)


Wednesday 16th January, 2013 16:00-17:00
516

A Kohno-Drinfeld theorem for cyclotomic KZ connections

Adrien Brochier (U Edinburgh)


Wednesday 9th January, 2013 16:00-17:00
516

Tannaka-Krein duality of quantum homogeneous spaces

Makoto Yamashita (U Ochanomizu)


Wednesday 28th November, 2012 16:00-17:00
516

On the Dolbeault-Dirac operator of a quantised Hermitian symmetric space

Uli Kraehmer (U Glasgow)


Wednesday 21st November, 2012 16:00-17:00
204

Cohomology Theories for Lie groups

Christoph Wockel (U Hamburg)


Wednesday 14th November, 2012 16:00-17:00
516

Brauer graph algebras, Coverings and Ext algebras

Nicole Snashall (U Leicester)


Wednesday 7th November, 2012 16:00-17:00
516

Platonic polygonal complexes

Ian Leary (U Southampton)


Tuesday 6th November, 2012 15:00-16:00
Maths 325

Quantum groups and quantum cohomology

Vassily Gorbounov (University of Aberdeen)


Wednesday 31st October, 2012 16:00-17:00
516

The second bounded cohomology of groups acting on CAT(0) cube complexes

Indira Chatterji (U Orleans)


Wednesday 24th October, 2012 16:00-17:00
516

Not another talk about corings

Tomasz Brzezinski (U Swansea)


Tuesday 23rd October, 2012 15:00-16:00
Maths 325

Geometric RSK correspondence and Whittaker functions

Neil O'Connell (University of Warwick)


Wednesday 17th October, 2012 16:00-17:00
516

A homotopy theoretic approach to fusion systems: p-local group theory

Ran Levi (U Aberdeen)


Wednesday 10th October, 2012 16:00-17:00
516

Untwisting a twisted Calabi-Yau algebra

Jake Goodman (U Glasgow)


Wednesday 3rd October, 2012 16:00-17:00
516

Splitting theorems for soluble groups and homological dimension

Peter Kropholler (U Glasgow)


Wednesday 26th September, 2012 16:00-17:00
516

Quantum Hamiltonian Reduction

Gwyn Bellamy (U Glasgow)


Friday 29th June, 2012 15:00-16:00
204

Chen ranks and resonance

Dan Cohen (Louisiana State University)


Wednesday 6th June, 2012 16:00-17:00
204

Garside groups

Stephen Tawn (U Western Sydney)


Wednesday 6th June, 2012 14:30-15:30
204

On the automorphisms of two-generated groups

Alan Logan (U Glasgow)


Wednesday 30th May, 2012 16:00-17:00
204

Invariant theory of finite groups

Fawad Hussain (U Glasgow)


Wednesday 23rd May, 2012 16:00-17:00
204

Ore-extension Hopf algebras

Steven O'Hagan (U Glasgow)


Wednesday 2nd May, 2012 16:00-17:00
204

Geometry of generalised Pimsner-Voiculescu extensions

Jacek Brodzki (U Southampton)


Wednesday 25th April, 2012 16:00-17:00
204

Spectral triples and equicontinuous actions on C*-algebras

Andrew Hawkins (U Nottingham)


Wednesday 18th April, 2012 16:00-17:00
204

The additivity and multiplicativity of fixed-point invariants

Mike Shulman (UC San Diego)


Wednesday 14th March, 2012 16:00-17:00
204

Everyone knows what a Batalin-Vilkovisky algebra is

Uli Kraehmer (U Glasgow)


Wednesday 29th February, 2012 16:00-17:00
204

TBA

Toby Stafford (U Manchester)


Wednesday 22nd February, 2012 16:00-17:00
204

Braid group actions on coideal subalgebras of quantum groups

Stefan Kolb


Wednesday 15th February, 2012 16:00-17:00
204

Algebras all of whose subalgebras are noetherian

Sue Sierra (U Edinburgh)


Wednesday 8th February, 2012 16:00-17:00
204

Group presentations for which the generators weigh more than the relators

Peter Kropholler (U Glasgow)


Wednesday 1st February, 2012 16:00-17:00
204

Automorphisms of right-angled Artin groups

Ruth Charney (Brandeis)


Wednesday 25th January, 2012 16:00-17:00
204

Higgs algebras of weighted projective lines and loop crystals

Guillaume Pouchin (U Edinburgh)


Wednesday 18th January, 2012 16:00-17:00
204

Frobenius Green functors

Andy Baker (U Glasgow)


Wednesday 11th January, 2012 16:00-17:00
204

Quantum Bundles and Noncommutative Complex Geometry

Re O'Buachalla (QM London)


Wednesday 7th December, 2011 16:00-17:00
204

Simple loop conjecture for limit groups

Larsen Louder (U Oxford)


Wednesday 30th November, 2011 16:00-17:00
204

Quantizing cluster algebras associated to coordinate rings

Jan Grabowski (U Lancaster)


Wednesday 23rd November, 2011 16:00-17:00
204

The noncommutative geometry of a singular symplectic manifold

Christian Blohmann (MPI Bonn)


Wednesday 16th November, 2011 16:00-17:00
204

Higher Grothendieck-Witt groups and the structure of projective modules

Marco Schlichting (U warwick)


Wednesday 9th November, 2011 16:00-17:00
204

Two-dimensional category theory and Deligne's tensor product of abelian categories

Ignacio Lopez Franco (U Cambridge)


Wednesday 2nd November, 2011 16:00-17:00
204

Decison problems in Thompson's groups F, T and V

Nathan Baker (UC London)


Wednesday 26th October, 2011 16:00-17:00
204

Primitive ideals in completed enveloping algebras

Simon Wadsley (U Cambridge)


Wednesday 19th October, 2011 16:00-17:00
204

Fusion and Amalgams

Geoffrey Robinson (U Aberdeen)


Wednesday 12th October, 2011 16:00-17:00
204

Noetherian Hopf Algebras: some speculations on noncommutative soluble groups

Ken Brown (U Glasgow)


Wednesday 5th October, 2011 16:00-17:00
204

The Topology of Randomness

Alex Simpson (U edinburgh)


Wednesday 28th September, 2011 00:00-01:00

TBA

Astrid an Huef (U Otago)


Wednesday 25th May, 2011 16:00-17:00
204

Representation theory of finite W-algebras associated to classical Lie algebras.

Simon Goodwin (U Birmingham)


Wednesday 18th May, 2011 16:00-17:00
204

Commutative and Noncommutative Positivstellensaetze

Konrad Schmuedgen (U Leipzig)


Wednesday 11th May, 2011 16:00-17:00
204

TBA

Dmitriy Rumynin (U Warwick)


Wednesday 4th May, 2011 16:00-17:00
204

The Klein-Podles bottle as a nontrivial bundle over quantum real projective space RPq(2)

Piotr M. Hajac (U Warsaw)


Wednesday 27th April, 2011 16:00-17:00
204

Techniques in the theory of cyclically presented groups

Gerald Williams (U Essex)


Wednesday 20th April, 2011 16:00-17:00
204

Calabi-Yau, Batalin-Vilkovisky, and all that

Uli Kraehmer (U Glasgow)


Wednesday 23rd March, 2011 16:00-17:00
204

Nominal techniques: a success story of the continued relevance of mathematical foundations to computer science

Jamie Gabbay (Heriot Watt)


Wednesday 16th March, 2011 16:00-17:00
204

Applications of tropical geometry to the cohomology of metabelian groups

Peter Kropholler (U Glasgow)


Wednesday 9th March, 2011 16:00-17:00
204

Free groups, Kazhdan groups and algebras with no tensor factorisation

Simon Wassermann (U Glasgow)


Wednesday 2nd March, 2011 16:00-17:00
204

Actions of higher-rank lattices on right-angled Artin groups

Richard Wade (U Oxford)


Wednesday 23rd February, 2011 16:00-17:00
204

Generating toric noncommuative crepant resolutions

Raf Bocklandt (U Newcastle)


Wednesday 16th February, 2011 14:00-15:00
TBA

Cyclic homology and graph homology

Andrey Lazarev (U Leicester)


Wednesday 9th February, 2011 16:00-17:00
204

Topology and dynamics of the outer automorphism group of a free group

Alexandra Pettet (U Oxford)


Wednesday 2nd February, 2011 16:00-17:00
204

Free subgroups in groups with few relations

John S. Wilson (U Oxford)


Wednesday 26th January, 2011 16:00-17:00
204

Universal diagram groups with identical Poincare series

Steve Pride (U Glasgow)


Wednesday 19th January, 2011 16:00-17:00
204

Maximal Modification Algebras

Michael Wemyss (U Edinburgh)


Wednesday 12th January, 2011 16:00-17:00
204

R-module Thom spectra

Samik Basu (U Copenhagen)


Wednesday 15th December, 2010 16:00-17:00
204

The local index formula in noncommutative geometry

Adam Rennie (ANU Canberra)


Wednesday 8th December, 2010 16:00-17:00
204

The concept of p-deficiency and its applications

Anitha Thillaisunda (U Cambridge)


Wednesday 1st December, 2010 16:00-17:00
204

Homomorphisms from Fourier Algebras

Matt Daws (U Leeds)


Wednesday 24th November, 2010 16:00-17:00
204

Instantons on noncommutative toric varieties

Richard Szabo (Heriot-Watt Edinburgh)


Wednesday 17th November, 2010 16:00-17:00
204

Toric Poisson Ideals in Cluster Algebras

Sebastian Zwicknagel (U Bonn)


Wednesday 10th November, 2010 16:00-17:00
204

From periodic quiver mutation to cyclically quantized Weyl algebras

David A. Jordan (U Sheffield)


Wednesday 3rd November, 2010 16:00-17:00
204

A Groupoid Approach to Quantization

Eli Hawkins (U York)


Wednesday 27th October, 2010 16:00-17:00
204

Hopf algebras, tetramodules, and n-fold monoidal categories

Boris Shoikhet (U Luxembourg)


Wednesday 20th October, 2010 16:00-17:00
204

Algebroids and Assembly

Paul David Mitchener (U Sheffield)


Wednesday 13th October, 2010 16:00-17:00
204

A version of continous cohomology for certain Hopf algebroids

Andy Baker (U Glasgow)


Wednesday 6th October, 2010 16:00-17:00
204

C*-algebras of minimal dynamical systems and Z-stable classification

Karen Strung (U Nottingham)


Wednesday 29th September, 2010 16:00-17:00
204

The ideal theory of Leavitt path algebras

Kulumani Rangaswamy (U Colorado)


Wednesday 22nd September, 2010 16:00-17:00
204

Birman exact sequences for hyperelliptic mapping class groups

Tara Brendle (U Glasgow)


Wednesday 30th June, 2010 16:00-17:00
204

Limits of groups

Alexei Miasnikov (Stevens Institute and McGill University)


Wednesday 2nd June, 2010 16:00-17:00
204

Injections of mapping class groups

Javier Aramayona (U Ireland @ Galway )


Wednesday 26th May, 2010 16:00-17:00
204

Composing theories using distributive laws

Andrei Akhvlediani (Oxford)


Wednesday 26th May, 2010 16:00-17:00
204

Free and non-free actions, maximal abelian subalgebras and ideals in crossed-product algebras and generalisations

Sergei Silvestrov (U Lund)


Wednesday 19th May, 2010 16:00-17:00
204

Symmetric algebras of radical cube zero and Chebyshev polynomials

Sibylle Schroll (U Leicester)


Wednesday 12th May, 2010 16:00-17:00
204

Analogues of Self-Distributivity

Alissa Crans (Loyola Marymount University)


Wednesday 5th May, 2010 16:00-17:00
204

On the ubiquity of AS Gorenstein rings

Kenny Brown (U Glasgow)


Wednesday 28th April, 2010 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Exceptional Lie and Finite Groups in Vertex Operator Algebras

Michael Tuite (University of Galway)


Wednesday 21st April, 2010 16:00-17:00
204

Rethinking set theory

Tom Leinster (U Glasgow)


Wednesday 24th March, 2010 16:00-17:00
204

A reductive monoid and the walled Brauer algebra

Rudolf Tange (U York)


Wednesday 17th March, 2010 16:00-17:00
204

Induction. Reimagined. Fibrationally

Neil Ghani (U Strathclyde)


Wednesday 10th March, 2010 16:00-17:00
204

The Character of the Weil Representation

Joaquin Teruji Thomas (U Edinburgh)


Wednesday 3rd March, 2010 16:00-17:00
204

Classification of coideal subalgebras for quantum groups

Stefan Kolb (U Amsterdam)


Wednesday 24th February, 2010 16:00-17:00
204

Rouquier families for Hecke algebras

Maria Chlouveraki (U Edinburgh)


Wednesday 17th February, 2010 16:00-17:00
204

Cayley graph expanders, pro-p-groups and buildings

Alina Vdovina (U Newcastle)


Wednesday 10th February, 2010 16:00-17:00
204

Unitary representations of rational Cherednik algebras

Stephen Griffeth (U Edinburgh)


Wednesday 3rd February, 2010 16:00-17:00
204

Some perspectives on inverse semigroups

Mark Lawson (Heriot-Watt)


Wednesday 27th January, 2010 16:00-17:00
204

Groups acting on semimetric spaces and quasi-isometries of monoids

Mark Kambites (University of Manchester)


Wednesday 20th January, 2010 16:00-17:00
Mathematics Building, Room 204

Ambiskew Hopf algebras

Monica MacAuley (University of Glasgow)


Wednesday 13th January, 2010 16:00-17:00
Mathematics Building, Room 204

Noncommutative Koszul algebras from combinatorial topology

Christopher Phan (University of Glasgow)


Wednesday 9th December, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, Room 204

Products and dualities in algebraic (co)homology theories

Uli Kraehmer (University of Glasgow)


Wednesday 2nd December, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, Room 204

Noncommutative Cohen-Macaulay

Marjory Macleod (University of Glasgow)


Wednesday 25th November, 2009 16:30-17:30
Mathematics Building, Room 516

The 'size' of a finitely generated group: quantitative and qualitative aspects

Jack Button (Cambridge University)


Wednesday 25th November, 2009 15:00-16:00
Mathematics Building, Room 516

Amenability, cohomology and property A

Graham Niblo (University of Southampton)


Wednesday 25th November, 2009 14:00-15:00
Mathematics Building, Room 516

Proper actions on classifying spaces

Peter Kropholler (University of Glasgow)


Wednesday 18th November, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, Room 204

Splittings over Poincare duality groups and the Almost Stability Theorem

John Walker (Glasgow University)


Monday 16th November, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Hochschild cohomology and non-commutative deformations

Wendy Lowen (Universiteit Antwerpen)


Wednesday 11th November, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, Room 204

Amenability for groups and quantum groups

David Kyed (Goettingen)


Wednesday 4th November, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, Room 204

Quantum differentials on U_q(g) and q-fuzzy spheres

Shahn Majid (Queen Mary)


Wednesday 28th October, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, Room 204

From total positivity to quantum algebras

Stephane Launois (University of Kent)


Wednesday 21st October, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, Room 204

Clusters in type A infinity

Peter Jorgensen (Newcastle University)


Wednesday 14th October, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, Room 204

Netting the Monster

Simon Norton (Cambridge University)


Monday 12th October, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Maps from Out(F_n) to Out(F_m)

Karen Vogtmann (Cornell University)


Wednesday 7th October, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, Room 204

The Cyclic Theory of Hopf Algebroids

Niels Kowalzig (University of Amsterdam)


Wednesday 30th September, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, Room 204

Growth of Generating Sets of Direct Products

Nik Ruskuc (St. Andrews)


Wednesday 23rd September, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, Room 204

A free fermion formulation of the (small) quantum cohomology ring

Christian Korff (Glasgow University)


Wednesday 12th August, 2009 16:00-17:00
204 Mathematics

On the class groups of quadratic function fields

Andreas Schweizer (National Center for Theoretical Sciences, National)


Wednesday 3rd June, 2009 16:00-17:00
Room 204, Mathematics

Primitivity of twisted homogeneous coordinate rings

Susan Sierra (University of Washington)


Wednesday 27th May, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, Room 204

Monodromy, twisting cochains and cyclic Chern character after Bismut, Getzler and others

Georgy Sharygin (Institute for Theoretical and Experimental Physics)


Wednesday 20th May, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, Room 204

Painlev\'e equations and families of irregular connections.

Marius van der Put (University of Groningen)


Wednesday 13th May, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, Room 204

Noncommutative Dunkl operators

Yuri Bazlov (University of Warwick)


Wednesday 6th May, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, Room 204

Morita equivalence revisited

Paul Baum (Pennsylvania State University)


Wednesday 29th April, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, Room 204

Totally positive matrices

Tom Lenagan (University of Edinburgh)


Wednesday 25th March, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 214

Relative presentations and cyclically presented groups

Martin Edjvet (University of Nottingham)


Wednesday 18th March, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 214

Separating twists and the Magnus representation

Aaron Pixton (Cambridge University / Princeton University)


Wednesday 11th March, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 214

Introduction to staggered sheaves

Pramod Achar (Louisiana State/Newton Institute)


Wednesday 11th March, 2009 14:00-15:00
Mathematics Building, room 326

Super-exponential 2-dimensional Dehn functions

Pallavi Dani (Louisiana State/Emory University)


Wednesday 4th March, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 214

The braid group of Z^n

Daan Krammer (Warwick University)


Wednesday 25th February, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 214

Asymptotically CAT(0) Groups

Aditi Kar (Southampton)


Monday 16th February, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 204

Infinite Smith groups and Kropholler's hierarchy

Ian Leary (Ohio State University)


Wednesday 11th February, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 214

L-complete Hopf algebroids

Andy Baker (Glasgow)


Wednesday 4th February, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 214

Group actions on polynomial rings

Peter Symonds (University of Manchester)


Wednesday 28th January, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 214

Noncommutative algebras and variation of GIT

Iain Gordon (University of Edinburgh)


Monday 26th January, 2009 16:10-17:10
Mathematics Building, room 214

Generalized conjugacy problem for virtually free groups

Pedro V. Silva (University of Porto)


Monday 26th January, 2009 15:00-16:00
Mathematics Building, room 203

Applications of representation theory of finite semigroups

Jorge Almeida (University of Porto)


Wednesday 21st January, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 214

Final Coalgebras in Accessible Categories

Jiri Velebil (Czech Technical University)


Wednesday 14th January, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 214

Small infinite noncommutative groups

Ken Brown (Glasgow University)


Wednesday 7th January, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 214

Monoids and Groups of $I$-type and their Algebras.

Eric Jespers (Vrije Universiteit Brussel)


Wednesday 3rd December, 2008 16:00-17:00
Mathematics Building, room 214

Cofinite hopficity and free-by-infinite cyclic groups

Jonathan Hillman


Wednesday 26th November, 2008 16:00-17:00
Mathematics Building, room 214

Representations of rational Cherednik algebras and quantum integrable systems

Misha Feigin (Glasgow University)


Wednesday 19th November, 2008 16:00-17:00
214

Dual spanning trees in planar graphs, and "filling invariants" for finitely presented groups

Tim Riley (Bristol)


Wednesday 19th November, 2008 14:00-15:00
Mathematics Building, room 326

Z * (Z^2) does not embed in Thompson's group V

Collin Bleak (University of Nebraska - Lincoln)


Wednesday 19th November, 2008 13:00-14:00
Mathematics Department, Rm 214A

Finite derivation type (FDT) for monoids

Collin Bleak (University of Nebraska - Lincoln)


Wednesday 12th November, 2008 16:00-17:00
214

Freeness of Quasi-Hopf Algebras over Coideal Subalgebras

Hannah Henker (Munich)


Wednesday 5th November, 2008 16:00-17:00
214

Parking functions and tridendriform bialgebra structures

Emily Burgunder (Warsaw)


Wednesday 29th October, 2008 16:00-17:00
214

Soluble groups with proper cocompact classifying spaces

Peter Kropholler (Glasgow)


Wednesday 22nd October, 2008 16:00-17:00
214

Algebraic model categories and applications

Constanze Roizheim (Glasgow)


Wednesday 22nd October, 2008 14:00-15:00
Mathematics Building, Rm 516

Some special cases of Moore's conjecture on projective modules and finite index subgroups

Ehud Meir (Technion)


Wednesday 15th October, 2008 16:00-17:00
214

Lattices in automorphism groups of right-angled buildings

Anne Thomas (Cornell)


Wednesday 8th October, 2008 16:00-17:00
214

Modular representations of Hecke algebras and groups of Lie type

Meinolf Geck (Aberdeen)


Wednesday 8th October, 2008 14:00-15:00
326

Center,semi-center, polynomial invariants and semi-invariants for enveloping algebra in prime characteristic.

Amiraun Braun (Haifa)


Wednesday 1st October, 2008 16:00-17:00
214

Polygonal combinatorics for algebraic cycles

Herbert Gangl (Durham)


Wednesday 24th September, 2008 16:00-17:00
214

Ring groups and wickets

Tara Brendle (Glasgow)


Wednesday 25th June, 2008 16:00-17:00
214

Pursuing the Farrell-Jones conjecture

Frank Quinn (Virginia Tech)


Wednesday 18th June, 2008 16:00-17:00
214

How to solve Diophantine equations of the form f(x)=g(y)

Sury (Bangalore)


Wednesday 28th May, 2008 16:00-17:00
214

Poisson (co)homology of truncated polynomial algebras in two variables

Lionel Richard (Edinburgh)


Wednesday 21st May, 2008 16:00-17:00
214

Quantum algebras associated to quivers and reflection functors

Nicolas Guay (Edinburgh)


Wednesday 14th May, 2008 16:00-17:00
214

On the Hochschild (co)homology of quantum homogeneous spaces

Ulrich Kraehmer (Glasgow)


Wednesday 7th May, 2008 16:00-17:00
214

Finitely presentable residually free groups

Jim Howie (Heriot-Watt)


Wednesday 30th April, 2008 16:00-17:00
214

Kostant's problem - II

Johan Kaahrstroem (Uppsala)


Wednesday 23rd April, 2008 16:00-17:00
214

The Jacobian algebras

Vladimir Bavula (Sheffield)


Wednesday 16th April, 2008 16:00-17:00
214

More or less than Dehn

Sarah Rees (Newcastle)


Wednesday 9th April, 2008 16:00-17:00
214

On finitely generated algebras with quadratic growth

Agata Smoktunowicz (Edinburgh)


Wednesday 12th March, 2008 16:00-17:00
214

Towards an analogue of the Baum-Connes conjecture for quantum groups

Christian Voigt (Muenster)


Wednesday 5th March, 2008 16:00-17:00
214

Subgroups of negatively curved groups

Andreas Thom (Goettingen)


Wednesday 27th February, 2008 16:00-17:00
214

New examples of groups with restricted actions on finite dimensional spaces

Peter Kropholler (Glasgow)


Wednesday 20th February, 2008 16:00-17:00
214

Contramodules

Tomasz Brzezinski (Swansea)


Wednesday 13th February, 2008 16:00-17:00
214

Affine Hecke algebras, Langlands duality and geometric structure

Roger Plymen (Manchester)


Monday 11th February, 2008 16:00-17:00
214

Noncommutative correspondences and Galois-Tannaka reconstruction

Tomasz Maszczyk (Warsaw)


Wednesday 6th February, 2008 16:00-17:00
214

Kostant's problem - I

Walter Mazorchuk (Glasgow)


Wednesday 30th January, 2008 16:00-17:00
214

New results on intermediate subgroups related to Aschbacher classes

Nikolai Vavilov (Belfast and St. Petersburg)


Wednesday 23rd January, 2008 16:00-17:00
Mathematics Building, room 214

Parking functions and vertex operators

Vladimir Dotsenko's (University of Dublin)


Wednesday 16th January, 2008 16:00-17:00
Mathematics Building, room 214

Representations of rational Cherednik algebras

Gwyn Bellamy (U Edinburgh)


Wednesday 9th January, 2008 16:00-17:00
Mathematics Building, room 214

Finiteness Conditions in Group Cohomology

Martin Hamilton


Show all forthcoming events in this series