Analysis Seminar

Showing all archived events in this series.

Thursday 31st May 16:00-17:00
Maths 116

New Hecke modules for arithmetic groups via operator algebras

Haluk Sengun (University of Sheffield)


Thursday 24th May 15:30-17:00
Maths 311B

Free groups and operator algebras

Simon Wassermann (University of Glasgow)


Friday 11th May 13:00-14:00
Maths 311B

Subalgebras of AF-algebras

Christopher Schafhauser (University of Waterloo)


Thursday 10th May 16:00-17:00
Maths 311B

Infima in Cuntz semigroups and the structure of C*-algebras with stable rank one

Hannes Thiel (University of Muenster)


Thursday 26th April 16:00-17:00
Maths 311B

Strongly outer actions of amenable groups

Eusebio Gardella (University of Muenster)


Thursday 19th April 16:00-17:00
Maths 311B

C*-rigidity of topological dynamical systems

Toke Meier Carlsen (University of the Faroe Islands)


Thursday 22nd March 16:00-17:00
Boyd Orr 411 *** Note room change ***

An infinite C*-algebra with a dense, stably finite *-subalgebra

Niels Laustsen (Lancaster University)


Thursday 1st March 16:00-17:00
Maths 311B

CANCELLED: Quenched decay of correlations for slowly mixing systems

Wael Bahsoun (Loughborough University)


Thursday 15th February 16:00-17:00
Maths 311B

Vanishing of the Lyapunov expansion exponent and word length statistics along random geodesics

Vaibhav Gadre (University of Glasgow)


Friday 9th February 13:00-18:00
Maths 116

Scottish Operator Algebra Research Meeting


Friday 9th February 13:00-14:00
Maths 311B

Almost finiteness, comparison, and Z-stability

David Kerr (Texas A&M University)


Thursday 8th February 16:00-17:00
Maths 311B

Non-commutative Stone duality: from analysis to algebra

Mark Lawson (Heriot-Watt University)


Thursday 1st February 16:00-17:00
Maths 311B

The realization problem for von Neumann regular rings

Joan Bosa (Barcelona)


Thursday 25th January 16:00-17:00
Maths 311B

Finite-dimensional representations and AF mapping telescopes

Kristin Courtney (University of Virginia)


Thursday 18th January 16:00-17:00
*** ROOM CHANGE *** Boyd Orr 411

Topologically and Algebraically Finitely-Generated Closed Left Ideals in Banach Algebras

Jared White (Lancaster University)


Friday 12th January 13:00-14:00
Maths 311B

Actions of rigid groups on C*-algebras

Martino Lupini (Cal Tech)


Thursday 11th January 14:00-15:00
Maths 116

A quantum refinement of equivariant cohomology

Pedram Hekmati (University of Auckland)


Tuesday 5th December, 2017 16:00-17:00
Maths 311B

Largeness and the horocycle flow

Jacopo Bassi (SISSA)


Tuesday 28th November, 2017 16:00-17:00
Maths 311B

Ideal-related K-theory for C*-algebras

Jamie Gabe (University of Glasgow)


Tuesday 21st November, 2017 16:00-17:00
Maths 311B

Coarse median spaces and groups

Jiawen Zhang (Southampton University)


Tuesday 14th November, 2017 16:00-17:00
311B

Approximation properties of q-Araki-Woods algebras

Mateusz Wasilewski (IMPAN)


Tuesday 31st October, 2017 16:00-17:00
311B

Twisted spectral triples and pseudodifferential calculus on quantum projective spaces

Robert Yunken (Université Clermont Auvergne)


Thursday 26th October, 2017 16:00-17:00
Maths 116

K-theory and conformal field theory

David Evans (Cardiff University)


Tuesday 17th October, 2017 16:00-17:00
Seminar room 311B

On the structure of the Automorphisms of the shift as a split extension

Collin Bleak (University of St. Andrews)


Tuesday 10th October, 2017 16:00-17:00
311B

Connective C*-algebras

Ulrich Pennig (Cardiff University)


Tuesday 3rd October, 2017 16:00-17:00
Seminar room 311B

The complexity of the classification problem in ergodic theory

Martino Lupini (Cal Tech)


Tuesday 26th September, 2017 16:00-17:00
Seminar room 311B

Mauldin-Williams graphs and their C*-algebras

Michael Mampusti (University of Wollongong)


Friday 22nd September, 2017 15:00-16:00
Seminar room 311B

From Hopf Algebras to Machine learning via Rough Paths

Terry Lyons (University of Oxford)


Tuesday 19th September, 2017 16:00-17:00
Seminar Room 311B

Integrating Gauss-Manin connection by group cohomology

Makoto Yamashita (Ochanomizu University, Japan)


Tuesday 15th August, 2017 16:00-17:00
Maths Seminar Room (level 3)

Dimensions of sets arising from iterated function systems -- with a special emphasis on self-affine sets

Henna Koivusalo (University of Vienna)


Tuesday 30th May, 2017 16:00-17:00
Math seminar room

Subfactors with infinite representation theory

Dietmar Bisch (Vanderbilt University)


Tuesday 23rd May, 2017 16:00-17:00
Math seminar room

Spaces of Analytic Functions on the Complex Half-Plane

Andrzej Kucik (Leeds University)


Tuesday 16th May, 2017 16:15-17:15
Math seminar room

Extracting information from nuclear approximations

Wilhelm Winter (University of Muenster)


Tuesday 9th May, 2017 16:00-17:00
Maths Seminar Room (3rd floor M&S Building)

Roots of completely positive maps

Robin Hillier (Lancaster University)


Tuesday 2nd May, 2017 16:00-17:00
Boyd Orr 507

Spectra, automata and discrete analogues of the KdV equation

Andrzej Zuk (Paris 7)


Tuesday 25th April, 2017 16:00-17:00
Boyd Orr 507

Shift equivalences for C*-correspondences

Evgenios Kakariadis (Newcastle University)


Tuesday 28th March, 2017 16:00-17:00
Maths 203

Harmonic analysis on vector bundles over compact symmetric spaces.

Maarten van Pruijssen (Paderborn University)


Tuesday 21st March, 2017 16:00-17:00
Maths 516

(Almost) arithmetic progressions and dimension

Jon Fraser (University of St Andrews)


Tuesday 7th March, 2017 16:00-17:00
Maths 516

Complex (quantum) groups and representation theory

Christian Voigt (University of Glasgow)


Tuesday 28th February, 2017 16:00-17:00
Maths 203

Stability under small tracial perturbations for C*-algebras

Tatiana Shulman (Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk)


Tuesday 21st February, 2017 16:00-17:00
Maths 203

On Uniform Roe algebras of locally finite groups

Hung-Chang Liao (University of Muenster)


Tuesday 14th February, 2017 16:00-17:00
Maths 516

Dimers, domain walls and the quantum Horn conjecture

Christian Korff (University of Glasgow)


Tuesday 7th February, 2017 16:00-17:00
Maths 203

Factors, bimodules, and fusion categories

Noah Snyder (Indiana University)


Tuesday 31st January, 2017 16:00-17:00
Maths 203

Representations of Rieffel-deformed C*-algebras and deformations of Borchers triples

Gandalf Lechner (Cardiff University)


Tuesday 24th January, 2017 16:00-17:00
Maths 204

Towards a dynamical version of the Cuntz semigroup

Joachim Zacharias (University of Glasgow)


Tuesday 17th January, 2017 16:00-17:00
Maths 204

Operator algebras in rigid C*-tensor categories

Corey Jones (Australian National University)


Tuesday 10th January, 2017 16:00-17:00
Maths 522

Noncommutative Geometry, Conformal Geometry, and Cyclic Homology of Group Actions on Manifolds

Raphael Ponge (Seoul National University)


Tuesday 6th December, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Flow equivalence and orbit equivalence for shifts of finite type and isomorphism of their groupoids.

Eduard Ortega (Norwegian University of Science and Technology)


Tuesday 29th November, 2016 16:00-17:00
Maths 522

The Transverse Geometry of Tiling Spaces

Jean Bellissard (Georgia Tech and University of Muenster)


Tuesday 22nd November, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Extensions of uniform algebras and projections

Sam Morley (University of Nottingham)


Tuesday 15th November, 2016 16:00-17:00
Maths 522

An elementary approach to unitary representations of the Thompson group F

Claus Köstler (University College Cork)


Tuesday 8th November, 2016 16:00-17:00
Maths 522

A class of II_1 factors with exactly two crossed product decompositions

Anna Krogager (KU Leuven)


Tuesday 1st November, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Weighted shift directed graph operator algebras

Rupert Levene (University College Dublin)


Tuesday 18th October, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Spectral theory for normal operators on a quaternionic Hilbert space

David Kimsey (Newcastle University)


Tuesday 11th October, 2016 16:00-17:00
Maths 522

L^2-Betti numbers of universal quantum groups

David Kyed (University of Southern Denmark)


Tuesday 4th October, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Reconstruction of graded groupoids from graded Steinberg algebras

Joan Bosa (University of Glasgow)


Tuesday 27th September, 2016 16:00-17:00
Maths 522

A dynamical characterization of diagonal preserving isomorphisms of Cuntz-Krieger algebras

Sara Arklint (University of Copenhagen)


Tuesday 20th September, 2016 16:00-17:00
Maths 522

The Analyst's Traveling Salesman Theorem for large dimensional objects

Jonas Azzam (University of Edinburgh)


Tuesday 2nd August, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Boundary Quotients of Semigroup C*-algebras

Charles Starling (University of Ottawa)


Tuesday 17th May, 2016 16:00-17:00
Maths 522

AP, WAP, CAP and ITAP

Yemon Choi (Lancaster University)


Tuesday 10th May, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Classification of graph algebras

Adam Sørensen (University of Oslo)


Friday 6th May, 2016 13:00-14:00
Maths 522

On classifying purely infinite C*-algebras using K-theory

James Gabe (Southern Denmark University)


Tuesday 3rd May, 2016 16:00-17:00
Maths 522

II_1 factors with non-isomorphic ultrapowers

Remi Boutonnet (Institut de Mathématiques de Bordeaux)


Tuesday 26th April, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Projections of Fractals - Old and New

Kenneth Falconer (University of St Andrews )


Friday 22nd April, 2016 13:00-14:00
Maths 204

Unitary orbits of self-adjoint elements in pure C*-algebras

Bhishan Jacelon (Purdue University)


Tuesday 19th April, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Matrix positivity preservers in fixed dimension

Alexander Belton (Lancaster University)


Tuesday 12th April, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Smale spaces and their C*-algebras

Karen Strung (Polish Academy of Sciences)


Tuesday 22nd March, 2016 16:00-17:00
Maths 522

A simplicial approach to noncommutative distributional symmetries

Gwion Evans (Aberystwyth University)


Friday 18th March, 2016 13:00-14:00
Maths 204

E-theory spectrum for complex graded C*-algebras

Sarah Browne (Sheffield University)


Tuesday 15th March, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Rates of convergence for alternating projections

David Seifert (University of Oxford)


Tuesday 8th March, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Deformations of nilpotent groups and homotopy symmetric C*-algebras

Ulrich Pennig (University of Münster)


Friday 4th March, 2016 13:00-14:00
Maths 204

The Bivariant Cuntz Semigroup and Classification of Stably Finite C*-algebras

Gabriele Tornetta (University of Glasgow)


Tuesday 1st March, 2016 16:00-17:00
Maths 522

The noncommutative geometry of Cuntz-Pimsner algebras

Bram Mesland (Leibniz University Hannover)


Friday 26th February, 2016 13:00-14:00
Maths 204

Constructing pseudodifferential operators from groupoids

Robert Yunken (Université Blaise Pascal, Clermont-Ferrand.)


Tuesday 23rd February, 2016 16:00-17:00
Maths 522

The Fourier and Rajchman algebras of a locally compact group

Søren Knudby (University of Münster)


Tuesday 16th February, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Functional analytic aspects of renormalization on Lorentzian manifolds

Kasia Rejzner (University of York)


Tuesday 9th February, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Operator systems, non-signalling correlations and quantum graph parameters

Ivan Todorov (Queen's University Belfast)


Friday 5th February, 2016 13:00-14:00
Maths 204

Locally Trivial W*-bundles

Sam Evington (University of Glasgow)


Tuesday 2nd February, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Unbounded Kasparov modules for Cuntz-Pimsner algebras

Magnus Goffeng (University of Copenhagen)


Tuesday 26th January, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Rational and H^\infty dilation

Michael Dritschel (Newcastle University)


Tuesday 19th January, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Spectral triples for subshifts

Antoine Julien (NTNU)


Wednesday 13th January, 2016 16:00-17:00
Maths 522

Bieberbach groups and C*-rigidity

Stuart White (University of Glasgow)


Tuesday 8th December, 2015 16:00-17:00
Maths 522

The constructive Kasparov product: achievements and challenges

Adam Rennie (University of Wollongong)


Tuesday 1st December, 2015 16:00-17:00
Maths 522

Self-similar group actions and KMS states

Mike Whittaker (University of Glasgow)


Tuesday 24th November, 2015 16:00-17:00
Maths 522

Operator algebras associated with subshifts

Evgenios Kakariadis (University of Newcastle)


Tuesday 10th November, 2015 16:00-17:00
Maths 522

Parabolic restriction of tempered representations

Tyrone Crisp (MPI Bonn)


Tuesday 3rd November, 2015 16:00-17:00
Maths 522

Can we compute everything?

Jonathan Ben-Artzi (Imperial College London)


Tuesday 27th October, 2015 16:00-17:00
Maths 522

C*-algebras of algebraic dynamical systems

Nadia Larsen (University of Oslo)


Tuesday 20th October, 2015 16:00-17:00
Maths 522

Scalar and Operator-Valued Fourier-Haar Multipliers

Hugh Wark (Aviva)


Tuesday 13th October, 2015 16:00-17:00
Maths 522

Unitary spherical representations of Drinfeld doubles

Yuki Arano (University of Leuven)


Tuesday 6th October, 2015 16:00-17:00
Maths 522

Locally compact C*-simple groups

Sven Raum (University of Muenster)


Tuesday 29th September, 2015 16:00-17:00
Maths 522

Pair correlations for length spectra on negatively curved manifolds

Richard Sharp (University of Warwick)


Tuesday 30th June, 2015 11:00-12:00
Maths 325

Necessary applications of set theory to C*-algebras

Ilijas Farah (York University Toronto)


Wednesday 20th May, 2015 16:00-17:00
Maths 516

Involutive Heegaard Floer homology and new correction terms

Ciprian Manolescu (University of California, Los Angeles. )


Tuesday 12th May, 2015 16:00-17:00
Maths 326

The Rokhlin property for compact groups: classification and crossed products

Eusebio Gardella (University of Oregon)


Tuesday 28th April, 2015 16:00-17:00
Maths 326

Time-frequency analysis and noncommutative geometry

Franz Luef (NTNU - Trondheim)


Tuesday 24th March, 2015 16:00-17:00
Maths 326

Actions of compact groups on C*-algebras

Luis Santiago Moreno (University of Aberdeen)


Friday 20th March, 2015 13:00-17:00
Maths 204

An afternoon in low-dimensions, Glasgow


Tuesday 17th March, 2015 16:00-17:00
Maths 326

Exactness of locally compact second countable groups

Chris Cave (University of Southampton)


Tuesday 10th March, 2015 16:00-17:00
Maths 326

How many primes are there... roughly?

Tim Trudgian (Australian National University)


Wednesday 4th March, 2015 13:00-14:00
Maths 417

Quantum Groups meet Free Probability

Moritz Weber (Universitaet des Saarlandes)


Tuesday 3rd March, 2015 16:00-17:00
Maths 326

CB-norm approximation of derivations by elementary operators

Ilja Gogic (Trinity College Dublin)


Tuesday 24th February, 2015 16:00-17:00
Maths 326

C*-Categories, Groupoids and Fell Bundles

David O'sullivan (Sheffield University)


Tuesday 17th February, 2015 16:00-17:00
Maths 326

A complete characterization of connected Lie groups with the Approximation Property

Tim de Laat (KU Leuven)


Wednesday 11th February, 2015 15:00-16:00
Maths 516

Embedding expanders into groups and applications

Damian Osajda (University of Wroclaw)


Tuesday 27th January, 2015 16:00-17:00
Maths 326

Exotic line bundles on noncommutative spaces

Jan Jitse Venselaar (University of Goettingen)


Tuesday 20th January, 2015 16:00-17:00
Maths 326

Classification by traces

Joan Bosa (University of Glasgow)


Monday 8th December, 2014 16:00-17:00
Maths 326

Topological Data Analysis: Applications to Computer Vision

Vitaliy Kurlin (Durham)


Thursday 4th December, 2014 16:00-17:00
Maths 416

Graph algebras and orbit equivalence

Nathan Brownlowe (Wollongong University)


Tuesday 2nd December, 2014 16:00-17:00
Maths 416

Decomposition rank of approximately subhomogeneous C*-algebras

Aaron Tikuisis (University of Aberdeen)


Tuesday 25th November, 2014 16:00-17:00
Maths 416

two constructions of spectral triples

Olivier Gabriel (University of Glasgow)


Tuesday 18th November, 2014 16:00-17:00
Maths 416

Tannaka-Krein duality for partial compact quantum groups and the dynamical SU_q(2)

Thomas Timmermann (University of Munster)


Tuesday 11th November, 2014 16:00-17:00
Maths 416

The projectivity of C^*-algebras and the topology of their spectra

Zynaida Lykova (Newcastle University)


Tuesday 4th November, 2014 16:00-17:00
Maths 416

Quasi-representations, surface groups and almost-flat bundles

Jose Carrion (Pennsylvania State university)


Tuesday 28th October, 2014 16:00-17:00
Maths 416

The search for the exotic

David Evans (University of Cardiff)


Tuesday 14th October, 2014 16:00-17:00
Maths 416

A descriptive set-theoretic view of classification in operator algebras

Asger Tornquist (University of Copenhagen)


Tuesday 7th October, 2014 16:00-17:00
Maths 416

Tensor products of quasi-standard C*-algebras

David McConnell (University of Glasgow)


Tuesday 30th September, 2014 16:00-17:00
Maths 416

Reflection for quantum groups and an identity for special functions

Erik Koelink (University of Nijmegen)


Tuesday 23rd September, 2014 16:00-17:00
Maths 416

Classifying maps by traces and dimension

Stuart White (University of Glasgow)


Friday 13th June, 2014 11:30-12:30
Maths 516

Functional analytic approach to stochastic differential equations II

Michael Roeckner (University of Bielefeld)


Friday 13th June, 2014 10:00-11:00
Maths 516

Functional analytic approach to stochastic differential equations I

Michael Roeckner (University of Bielefeld)


Thursday 12th June, 2014 17:30-18:30
Maths 516

Ghost operators, expanders, and exactness II

Rufus Willett (University of Hawaii)


Thursday 12th June, 2014 16:00-17:00
Maths 516

Ghost operators, expanders, and exactness I

Rufus Willett (University of Hawaii)


Tuesday 27th May, 2014 16:00-17:00
Maths 416

Commutator estimates and Fredholm modules on sub-Riemannian manifolds

Heiko Gimperlein (Heriot-Watt University and Maxwell Institute)


Tuesday 20th May, 2014 16:00-17:00
Maths 416

Open Projections and Herediary subalgebras with applications to the Cuntz semigroup

Gabriele Tornetta (University of Glasgow)


Thursday 8th May, 2014 16:00-17:00
Maths 416

A new look at the category Cu

Francesc Perera (Universitat Autonoma de Barcelona)


Tuesday 6th May, 2014 16:00-17:00
Maths 416

Derivations on Fourier algebras of connected Lie groups

Yemon Choi (Lancaster University)


Tuesday 29th April, 2014 16:00-17:00
Maths 416

Semiprojectivity and fields of C*-algebras

Dominic Enders (University of Copenhaguen)


Tuesday 22nd April, 2014 16:00-17:00
Maths 416

Discrete groups and continuous rings

Gabor Elek (University of Lancaster)


Tuesday 25th March, 2014 16:00-17:00
Maths 416

Nuclear dimension and $\mathcal Z$-stablility

Stuart White (Glasgow University)


Wednesday 19th March, 2014 16:00-17:00
Maths 204

The codimension 3 conjecture for holonomic DQ-modules

Francois Petit (University of Edinburgh)


Tuesday 18th March, 2014 16:00-17:00
Maths 416

The K-theory of quantum permutation groups

Christian Voigt (University of Glasgow)


Friday 14th March, 2014 16:50-17:35
504 Joseph Black Building

The category Cu. Which maps are the correct ones? *-homomorphisms or cpc order zero maps?

Joan Bosa (University of Glasgow)


Friday 14th March, 2014 15:55-16:40
504 Joseph Black Building

Calculating K-theory of substitution tiling C*-algebras using dual tilings

Greg Maloney (University of Newcastle)


Friday 14th March, 2014 14:40-15:25
504 Joseph Black Building

Operator theory and coarse geometry

Jan Spakula (University of Southampton)


Friday 14th March, 2014 13:45-14:30
504 Joseph Black Building

Murray-von Neumann equivalence for positive elements and order zero c.p. maps

Yasuhiko Sato (Kyoto University)


Friday 14th March, 2014 12:00-12:45
504 Joseph Black Building

The row length of unital C*-algebras

Liam Dickson (University of Glasgow)


Tuesday 11th March, 2014 16:00-17:00
Maths 416

Vanishing of the first continuous L^2-cohomology for II_1 factors

Stefaan Vaes (University of Leuven)


Tuesday 4th March, 2014 16:00-17:00
Maths 416

A more general method to classify up to equivariant KK-equivalence

Rasmus Bentmann (Maths Institut Georg-August-Universitat Gottingen)


Tuesday 25th February, 2014 16:00-17:00
Maths 416

Central sequence algebras and their Cuntz semigroups

Aaron Tikuisis (University of Aberdeen)


Tuesday 18th February, 2014 16:00-17:00
Maths 416

The Rokhlin dimension of topological Z^m-actions

Gabor Szabo (University of Muenster)


Tuesday 11th February, 2014 16:00-17:00
Maths 416

The coarse geometry of expander graphs.

Martin Finn-Sell (University of Southampton)


Tuesday 4th February, 2014 16:00-17:00
Maths 416

Near inclusions of injective von Neumann algebras

Liam Dickson (University of Glasgow)


Tuesday 28th January, 2014 16:00-17:00
Maths 416

A general theory of multilinear duality

Tony Carbery (University of Edinburgh)


Tuesday 21st January, 2014 16:00-17:00
Maths 416

Ultraproducts, QWEP von Neumann algebras and the Effros-Mar\'echal topology

Hiroshi Ando (IHES Paris)


Tuesday 14th January, 2014 16:00-17:00
Maths 416

Entropy, Determinants, and l2-Torsion

Andreas Thom (University of Leipzig)


Tuesday 10th December, 2013 16:00-17:00
Maths 416

C*-algebras, monoids, and dynamical systems

Xin Li (Queen Mary London)


Tuesday 3rd December, 2013 16:00-17:00
Maths 416

The Cuntz semigroup of some Continuous Fields

Joan Bosa (University of Glasgow)


Friday 29th November, 2013 17:00-17:55
516

Index and determinant of n-tuples of commuting operators

Ryszard Nest (University of Copenhagen)


Friday 29th November, 2013 16:00-16:55
516

Clifford algebras, fermions, and categorification

Christian Voigt (University of Glasgow)


Friday 29th November, 2013 14:30-15:25
516

Noncommutative geometry, metric spaces and groups

Jacek Brodzki (University of Southampton)


Tuesday 26th November, 2013 16:00-17:00
Maths 416

Classification of non-singular systems and critical dimension

Anthony Dooley (University of Bath)


Tuesday 19th November, 2013 16:00-17:00
Maths 416

Index theory for non-Fredholm operators

Jens Kaad (University of Paris)


Tuesday 12th November, 2013 16:00-17:00
Maths 416

On the adjoint representation of orthogonal free quantum groups

Roland Vergnioux (University of Caen)


Tuesday 5th November, 2013 16:00-17:00
Maths 416

Unit spectra of K-theory via strongly self-absorbing C*-algebras

Ulrich Pennig (University of Muenster)


Tuesday 29th October, 2013 16:00-17:00
Maths 416

What can noncommutative probability tell about representation theory?

Claus Koestler (University College Cork)


Tuesday 22nd October, 2013 16:00-17:00
Maths 416

A re finement of the Baum-Connes conjecture for p-adic groups

Roger Plymen (University of Southampton)


Tuesday 22nd October, 2013 15:00-16:00
Maths 203

Spectral triples and Noncommutative Metric Spaces

Joachim Zacharias (University of Glasgow)


Tuesday 15th October, 2013 16:00-17:00
Maths 416

Hyperbolic polynomials and their relation to semidefinite programming

Tim Netzer (University of Leipzig)


Tuesday 8th October, 2013 16:00-17:00
Maths 416

An amenable operator algebra not isomorphic to a C*-algebra

Ilijas Farah (York University)


Tuesday 1st October, 2013 16:00-17:00
Maths 416

K-theory of C*-algebras associated with free groups

Simon Wassermann (University of Glasgow)


Tuesday 24th September, 2013 16:00-17:00
Maths 416

The ultrasimplicial property for rank two simple dimension groups with unique state, the image of which has rank one

Greg Maloney (University of Newcastle)


Tuesday 28th May, 2013 16:00-17:00
Maths 204

Deformation of operator algebras by Borel cocycles

Jyotishman Bhowmick (University of Oslo)


Tuesday 14th May, 2013 16:00-17:00
Maths 203

Infinitesimal rigidity for bar-joint frameworks in non-Euclidean spaces

Derek Kitson (University of Lancaster)


Tuesday 7th May, 2013 16:00-17:00
Maths 203

L2-Betti numbers for locally compact groups and their cross section equivalence relations

David Kyed (University of Leuven)


Tuesday 23rd April, 2013 16:00-17:00
Maths 203

C(X) as a (bi)dual space

Garth Dales (University of Lancaster)


Tuesday 19th March, 2013 16:00-17:00
Maths 204

Conformal nets of quantum fields and K-theory

Robin Hillier (University of Cardiff)


Tuesday 12th March, 2013 16:00-17:00
Maths 203

Noncommutative topology and quantum flag manifolds

Robert Yuncken (University of Clermont-Ferrand)


Friday 8th March, 2013 10:00-11:00
Maths 417

The nonunital Toms-Winter conjecture

Bhishan Jacelon (University of Muenster)


Tuesday 5th March, 2013 16:00-17:00
Maths 203

Rudolph's theorem on the Furstenberg conjecture

Joachim Cuntz (University of Muenster)


Tuesday 26th February, 2013 17:00-18:00
Maths 203

Positive scalar curvature and analytic assembly

Vikki Quigley (University of Sheffield)


Tuesday 19th February, 2013 16:00-17:00
Maths 203

The Haagerup property for locally compact quantum groups

Stuart White (University of Glasgow)


Tuesday 12th February, 2013 16:00-17:00
Maths 203

On the Unstable Bivariant Cuntz Semigroup

Gabriele Tornetta (University of Glasgow)


Wednesday 6th February, 2013 16:00-17:00
204

Quantum homogeneous spaces

Pawel Kasprzak (U Warsaw)


Tuesday 5th February, 2013 16:00-17:00
Maths 203

Gauge theory for spectral triples via the unbounded KK-product

Bram Mesland (University of Warwick)


Wednesday 30th January, 2013 16:00-17:00
204

Almost Calabi-Yau algebras associated to SU(3) modular invariants

Mathew Pugh (U Cardiff)


Tuesday 22nd January, 2013 16:00-17:00
Maths 203

The Glimm space of the minimal tensor product of C*-algebras

Dave McConnell (Trinity College Dublin)


Tuesday 15th January, 2013 16:00-17:00
Maths 203

Structure of II_1 factors arising from free Bogoljubov actions of arbitrary groups

Cyril Houdayer (ENS Lyon)


Tuesday 8th January, 2013 16:00-17:00
Maths 203

Operator methods for estimating energy decay

Charles Batty (University of Oxford)


Tuesday 4th December, 2012 16:00-17:00
Maths 515

K-continuity is equivalent to K-exactness

Otgonbayar Uuye (University of Cardiff)


Tuesday 27th November, 2012 16:00-17:00
Maths 515

Closed operator ideals on the Banach space of continuous functions on the first uncountable ordinal

Niels Lausten (U. Lancaster)


Tuesday 20th November, 2012 16:00-17:00
Maths 515

TBA

Andrew Hawkings (Nottingham / Glasgow)


Tuesday 13th November, 2012 16:00-17:00
515

Semigroup C*-Algebras and assembly

Paul Mitchener (U. Sheffield)


Tuesday 6th November, 2012 16:00-17:00
515

TBA

Joachim Zacharias (Glasgow)


Tuesday 23rd October, 2012 16:00-17:00
515

TBA

Joachim Zacharias (U. Glasgow)


Monday 22nd October, 2012 16:05-17:00
516

Quotients of Operator Systems and Lance's WEP

Vern Paulsen (U. Houston)


Tuesday 16th October, 2012 16:00-17:00
515

$K$-theory of group $C^*$-algebras and translation algebras

Nick Wright (U. Southampton)


Tuesday 9th October, 2012 16:00-17:00
515

Operator systems: tensor products and nuclearity

Ivan Todorov (Queen's University, Belfast)


Tuesday 2nd October, 2012 16:00-17:00
515

Ideal structure in multiplier algebras of C*-algebra

Rob Archbold (U. Aberdeen)


Tuesday 25th September, 2012 16:00-17:00
TBA

Quantum automorphism groups and K-theory

Christian Voigt (U. Glasgow)


Wednesday 18th July, 2012 16:00-17:00
516

The classification problem for separable $C^*$-algebras

Ilijas Farah (York, Toronto)


Wednesday 18th July, 2012 14:30-15:30
516

The generator rank for C*-algebras

Hannes Thiel (U. Copenhagen)


Friday 2nd March, 2012 14:00-15:00
416

UHF slicing and tracial approximation

Karen Strung (U. Munster)


Tuesday 29th November, 2011 16:00-17:00
204

Primitivity of algebras related to certain semigroup

Michael Crabb (Glasgow)


Tuesday 8th November, 2011 16:00-17:00
204

Embeddings in $B(H)$ of ideals and tensor products of $JC*$-triples

Richard Timoney (Trinity College, Dublin)


Tuesday 25th October, 2011 16:00-17:00
204

TBA

Bhishan Jacelon (U. Glasgow / U. Munster)


Tuesday 11th October, 2011 16:00-17:00
204

Perturbing order zero maps

Stuart White (U Glasgow)


Tuesday 4th October, 2011 16:00-17:00
204

Kirchberg's approximation theorem

Stuart White (U Glasgow)


Tuesday 27th September, 2011 16:00-17:00
204

Embedding separable exact algebras into $\mathcal O_2$

Simon Wassermann (U Glasgow)


Tuesday 20th September, 2011 16:00-17:00
204

Embedding separable exact algebras into $\mathcal O_2$

Simon Wassermann (U. Glasgow)


Tuesday 24th May, 2011 16:00-17:00
204

Almost completely isometric maps and applications

Jean Roydor (Kyoto University)


Tuesday 17th May, 2011 16:00-17:00
204

Kadison's carpenter problem

Roger Smith (Texas A and M University)


Tuesday 8th March, 2011 16:00-17:00
204

Random Matrix models of $C*_r(F_2)$ (II)

Stuart White (U. Glasgow)


Tuesday 1st March, 2011 16:00-17:00
204

Random matrix models of $C*_r(F_2)$ (I)

Stuart White (U. Glasgow)


Tuesday 22nd February, 2011 16:00-17:00
204

Sampling and Recovery of Bandlimited Functions using scattered shifts of Gaussians

Thomas Schulmprecht (Texas A&M University )


Tuesday 15th February, 2011 16:00-17:00
204

The Cuntz semigroup (II)

Bhishan Jacelon (U. Glasgow)


Tuesday 8th February, 2011 16:00-17:00
204

The Cuntz semigroup (I)

Bhishan Jacelon (U. Glasgow)


Tuesday 1st February, 2011 16:00-17:00
204

The Cuntz algebras (II)

Simon Wassermann (U. Glasgow)


Tuesday 25th January, 2011 16:00-17:00
204

The Cuntz algebras (I)

Simon Wassermann (U Glasgow)


Tuesday 18th January, 2011 16:00-17:00
204

$C^*$ and right dual algebras

Philip Spain (U. Glasgow)


Tuesday 21st December, 2010 16:00-17:00
204

A fixed point theorem of Bader, Gelander and Monod

Stuart White (U. Glasgow)


Tuesday 14th December, 2010 16:00-17:00
204

An analytic formula for Tom and Uli's Hochschild cocycle on SU_q2

Adam Rennie (Australian National University)


Tuesday 23rd November, 2010 16:00-17:00
204

Nuclear C*-algebras (III)

Simon Wassermann (U. Glasgow)


Tuesday 16th November, 2010 16:00-17:00
204

Nuclear C*-algebras (II)

Simon Wassermann (U. Glasgow)


Saturday 13th November, 2010 11:30-12:30
326

Classification of C*-algebras: functors verus Borel cardinality (II)

Andrew Toms (Purdue University)


Saturday 13th November, 2010 10:00-11:00
326

Classification of C*-algebras: functors versus Borel cardinality (I)

Andrew Toms (Purdue University)


Friday 12th November, 2010 16:00-17:00
326

Unitary representations of groups - variations on a theme (II)

Andreas Thom (U. Leipzig)


Friday 12th November, 2010 14:30-15:30
326

Unitary representations of groups - variations on a theme (I)

Andreas Thom (U. Leipzig)


Tuesday 2nd November, 2010 16:00-17:00
204

Nuclear C*-algebras (I)

Simon Wassermann (U. Glasgow)


Tuesday 26th October, 2010 16:00-17:00
204

Arveson's Extension Theorem

Stuart White (U. Glasgow)


Tuesday 19th October, 2010 16:00-17:00
204

Completely positive maps and Steinspring's theorem III

Bhishan Jacelon (Glasgow)


Thursday 26th August, 2010 16:00-17:00
509

Scattering for the cubic Klein--Gordon equation in two space dimensions

Betsy Stovall (UCLA)


Tuesday 8th June, 2010 16:00-17:00
214

Mixing subalgebras of finite von Neumann algebras

Jan Cameron (Vassar College)


Wednesday 26th May, 2010 16:00-17:00
204

Free and non-free actions, maximal abelian subalgebras and ideals in crossed-product algebras and generalisations

Sergei Silvestrov (U Lund)


Tuesday 18th May, 2010 16:00-17:00
214

Index pairings and residue formulas for a noncommutative 2-sphere

Elmar Wagner (Michoacan University)


Tuesday 11th May, 2010 16:00-17:00
214

Weighted norm inequalities for pseudo-differential operators with rough symbols

David Rule (Heriot-Watt University)


Tuesday 4th May, 2010 16:00-17:00
214

The Hilbert Transform (and other operators) between two function spaces of vector-valued functions.

Robert Kerr (University of Glasgow)


Tuesday 20th April, 2010 16:00-17:00
214

The Rieffel deformation of homogeneous spaces

Pawel Kasprzak (University of Copenhagen)


Tuesday 23rd March, 2010 16:15-17:15
214

An introduction to the Elliott classification programme

Bhishan Jacelon (Glasgow)


Tuesday 23rd March, 2010 15:00-16:00
417

Some sharp Sobolev-Strichartz inequalities

Neal Bez (University of Glasgow)


Tuesday 16th March, 2010 16:00-17:00
214

Salem sets in local fields, the Fourier restriction phenomenon and the Hausdorff-Young inequality

Christos Papadimitropoulos (Edinburgh)


Tuesday 9th March, 2010 16:00-17:00
214

An introduction to quantum random walks

Alexander Belton (Lancaster)


Tuesday 2nd March, 2010 16:00-17:00
214

TBA

Simon Wassermann (Glasgow)


Tuesday 16th February, 2010 16:00-17:00
214

Z-stability and noncommutative dimension

Wilhelm Winter (Nottingham)


Tuesday 2nd February, 2010 16:00-17:00
214

Convergence of Almost Periodic Fourier Series

Andrew Bailey (Birmingham)


Tuesday 26th January, 2010 16:00-17:00
214

Contractive homomorphisms from Fourier algebras

Hung Le Pham (Victoria University, Wellington, New Zealand)


Tuesday 19th January, 2010 16:00-17:00
214

Stability of the Calderon inverse problem on rough planar domains

Keith Rogers (CSIC, Madrid)


Tuesday 12th January, 2010 16:00-17:00
214

Some open problems related to Strichartz estimates

Evgeni Ovcharov (Edinburgh)


Tuesday 1st December, 2009 16:00-17:00
214

Characterisations of Hilbert space -- from parallelogram to V-P

Philip Spain (Glasgow)


Tuesday 24th November, 2009 16:00-17:00
214

The magnitude of a metric space

Tom Leinster (Glasgow)


Wednesday 18th November, 2009 15:00-16:00
326

Differentiability of Lipschitz functions inside thin sets

Olga Maleva (Birmingham)


Wednesday 11th November, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, Room 204

Amenability for groups and quantum groups

David Kyed (Goettingen)


Tuesday 3rd November, 2009 16:00-17:00
214

Hidden symmetries and decay for the wave equation outside a Kerr black hole

Pieter Blue (Edinburgh)


Tuesday 27th October, 2009 16:00-17:00
214

Hankel operators between Hardy-Orlicz spaces and products of holomorphic functions

Benoit Sehba (Glasgow)


Tuesday 20th October, 2009 16:00-17:00
214

Quadrilaterals of Factors and Strong Singularity for Subfactors

Pinhas Grossman (Cardiff)


Tuesday 13th October, 2009 16:00-17:00
214

Optimisers for the Brascamp-Lieb inequality

Stefan Valdimarsson (Science Institute, Iceland)


Wednesday 7th October, 2009 15:00-16:00
326

Angular derivatives in the bidisk

John McCarthy (Washington)


Tuesday 29th September, 2009 16:00-17:00
214

The multiplier algebra of the product BMO space

Sandra Pott (Glasgow/Paderborn)


Tuesday 22nd September, 2009 16:00-17:00
214

Quasiregular dynamics on the n-sphere

Alastair Fletcher (Glasgow)


Tuesday 23rd June, 2009 16:00-17:00
204

TBA

Eberhard Kirchberg (Humboldt-Universitat Berlin)


Tuesday 2nd June, 2009 16:00-17:00
214

A collection of Browder joint spectra

Derek Kitson (Trinity College, Dublin)


Tuesday 19th May, 2009 16:00-17:00
204

Real meromorphic functions

Dan Nicks (Nottingham)


Tuesday 12th May, 2009 16:00-17:00
214

Zero modes of the Weyl-Dirac operator and their strong field asymptotics

Daniel Elton (Lancaster)


Wednesday 6th May, 2009 15:00-16:00
325

A review of the Nagy-Foias type functional model and its applications

Dmitry Yakubovich (Madrid)


Tuesday 5th May, 2009 14:00-15:00
325

Positive solutions of non-local boundary value problems

Mirosława Zima (University of Rzeszow)


Tuesday 28th April, 2009 16:00-17:00
214

Composition operators and Aleksandrov-Clark measures

Sam Elliott (Leeds)


Tuesday 31st March, 2009 16:00-17:00
416

Idempotent states on quantum groups

Adam Skalski (Lancaster)


Tuesday 17th March, 2009 16:00-17:00
214

Singularities for parabolic equations with $L^1$ conservation.

Jose Rodrigo (Warwick)


Tuesday 10th March, 2009 16:00-17:00
214

Heat inequalities, closure properties, and the sharp Young convolution inequality

Neal Bez (Glasgow)


Tuesday 3rd March, 2009 16:00-17:00
214

Boundary interpolation problems in a half plane

Nicholas Young (Leeds)


Tuesday 24th February, 2009 16:00-17:00
214

Boundary C*-algebras of acylindrical groups

Guyan Robertson (Newcastle)


Monday 16th February, 2009 15:00-16:00
326

The Uncertainty Principle

Michael Cowling (Birmingham)


Tuesday 10th February, 2009 16:00-17:00
214

On the relation between an operator and its self-commutator

Yuri Safarov (Kings College London)


Tuesday 3rd February, 2009 16:00-17:00
Mathematics Building, room 214

Local existence for Quasilinear Schroedinger equations.

Nicholas Michalowski (Edinburgh)


Tuesday 27th January, 2009 16:00-17:00
214

The escaping set and quasiregular mappings

Alastair Fletcher (University of Glasgow)


Tuesday 20th January, 2009 16:00-17:00
214

Spectrum of positive type of operator functions

Matteius Langer (Stathclyde)


Tuesday 13th January, 2009 16:00-17:00
214

The multiplication operators on weighted BMOA space

Benoit Sehba (Glasgow)


Tuesday 6th January, 2009 16:00-17:00
214

Perturbations of nuclear C* algebras

Stuart White (Glasgow)


Tuesday 25th November, 2008 15:00-16:00
214

Classifying actions of amenable groups

David Kerr (Texas A&M University)


Thursday 20th November, 2008 15:00-16:00
203

Nullstellensatz for systems of PDEs

Amol Sasane (London School of Economics)


Tuesday 11th November, 2008 15:00-16:00
214

Jordan Algebras and Manifolds

Cho-ho Chu (Queen Mary, University of London)


Monday 10th November, 2008 15:00-16:00
416

My adventures in a quantum wonderland

Man-Duen Choi (Toronto)


Tuesday 4th November, 2008 15:00-16:00
214

Some results on approximation in II_1-factors.

Ken Dykema (Texas A&M University)


Tuesday 28th October, 2008 15:00-16:00
214

s-numbers of elementary operators

Ivan Todorov (Queen's University, Belfast)


Tuesday 21st October, 2008 15:00-16:00
214

Elliptic equations in the plane satisfying a Carleson measure condition

David Rule (Edinburgh)


Tuesday 14th October, 2008 15:00-16:00
214

Transference of multilinear multiplier operators

Paco Villarroya (Glasgow)


Friday 10th October, 2008 14:00-15:00
325

Modular invariants, subfactors and twisted K-theory

David Evans (University of Cardiff)


Tuesday 7th October, 2008 15:00-16:00
214

Two completions of a left-primitive algebra: some properties and open questions

Colin McGregor (University of Glasgow)


Wednesday 5th March, 2008 16:00-17:00
214

Subgroups of negatively curved groups

Andreas Thom (Goettingen)


Wednesday 13th February, 2008 16:00-17:00
214

Affine Hecke algebras, Langlands duality and geometric structure

Roger Plymen (Manchester)


Thursday 1st January, 1970 01:00-01:00
Maths 204

To be announced soon

Terry Lyons (University of Oxford)


Thursday 1st January, 1970 01:00-01:00
Maths 204

To be announced soon

Terry Lyons (University of Oxford)


Show all forthcoming events in this series