Industrial Advisory Board

Industrial Advisory Board

Sub group A – Biomedical Engineering and Electronic & Electrical Engineering

Name

Affiliation

Co-chair - Dr Euan McGookin

University of Glasgow

Head of Discipline - Electronic & Electrical Engineering

Co-chair - Manuel Salmeron-Sanchez

University of Glasgow

Head of Research Division - Biomedical Engineering

Isaiah Adekanmbi

DePuy Synthes Joint Reconstruction

Derek Beattie

NXP Semiconductor

Jim Brown

Dialog Semiconductor

Sandy Cochran

University of Glasgow

Allan Colquhoun

Leonardo Airborne & Space Systems Division (alternate meetings)

Trevor Cross

E2V

Henrik Gollee

University of Glasgow

David Healy

IDP Services Ltd

Muhammad Imran

University of Glasgow

Graham Kerr

CENSIS

Calum MacGregor

Gas Sensing

Iain McDougall

Taragenyx

Jim McKay

IBM

Graeme Malcolm

M2Lasers

Naomi Mitchison

Thales Group

Neil Raphael

Leonardo Airborne & Space Systems Division (alternate meetings)

Paul Rose

Amey

Stephen Taylor

Technology Scotland

 

Sub group B – Aerospace Engineering and Mechanical Engineering

Name

Affiliation

Co-chair - Donald Ballance

University of Glasgow

Head of Discipline - Mechanical Engineering

Co-chair - Kostas Kontis

University of Glasgow

Head of Research Division - Aerospace Sciences

Ronan Barlow

Leonardo Helicopters Division

Alan Bickley

Weir Advanced Research Centre

Craig Clark

Clyde Space

Cameron Grieve

Doosan

Gordon Noble

Thales Group

Andy Pearson

Star Refrigeration

Kirsten Short

Leonardo Airborne & Space Systems Division

Grant Spence

Mott MacDonald

Marco Vezza

University of Glasgow

Michael West

BAE Systems

 

Sub group C – Civil Engineering

Name

Affiliation

Co-chair - Fiona Bradley

University of Glasgow

Head of Discipline - Civil Engineering

Co-chair - Bill Sloan

University of Glasgow

Head of Research Division - Infrastructure & Environment

Blanca Antizar-Ladislao

Isle Utilities Ltd

Donald Bell

CH2M

Brian Currie

Castle Group

Neil Dely

Cundall

Alan Fry

AECOM

Peter Grassl

University of Glasgow

Helen Gregory

Jacobs

Alan Hendry

Jacobs

Paul Hutchinson

Atkins

Andrew McBride

University of Glasgow

Alan Richmond

ARUP

James Yu

Scottish Power Energy Networks

 

Additional academic members with ‘roving brief’ between sub-groups

Name

Affiliation

Chair - Martin Weides

Prof of Quantum Technologies

Duncan Bremner

Transnational Education (TNE) UESTC representative

David Cumming

Head of School of Engineering

Nikolaj Gadegaard

Convenor of Research

Marc Sorel

PGR Convenor

Steven Neale

PGT Convenor